A legtöbb kalóriát ezekben az órákban égetjük

A napszakok szervezetünk energiafelhasználását is befolyásolják: napunk bizonyos részén több kalóriát égetünk az átlagosnál.

Kalóriákat a nap minden percében égetünk, ám nem azonos mértékben: egy fizikailag is kimerítő testedzés ideje alatt szervezetünknek értelemszerűen több energiára van szüksége, mint például irodai munka közben. Egy friss kutatás szerint azonban az elégetett kalóriák mennyisége napszakonként is változik.

Miért alszanak többet a nők? A biológiai óránk nem szól bele, mikor térjünk nyugovóra, viszont arra hatással van, mikor ébredjünk fel reggel. Míg a lefekvést a kulturális nyomás és a napi kötelezettségek határozzák meg, addig az ébredést már a cirkadián ritmusunk diktálja. Kattintson a részletekért!

Belső óránk is befolyásolja, hogy mennyi kalóriát égetünk

A jelenség valószínűleg a cirkadián ritmusunkhoz, vagyis a belső biológiai óránkhoz köthető. A Current Biology című szaklapban megjelent cikk szerint megegyező fizikai tevékenység esetén is nagyjából 10 százalékkal több kalóriát égetünk el késő délután, mint éjszaka. Körülbelül 130 kalóriányi különbség van a két napszak között akkor is, ha késő délután és éjszaka is ugyanúgy pihenünk. A kutatók szerint ezért érdemes lenne edzéseinket és étkezéseinket is a testünk biológiai ritmusához igazítani.

Az egyik kutató, Dr. Jeanne Duffy szerint ha a testünk számára ideális időpontnál egy-két órával előbb kelünk fel és reggelizünk meg, szervezetünket is olyankor látjuk el többletenergiával, amikor éppen nincs szüksége rá. Emiatt a reggelinkből is több kalóriát tárol el a testünk - mondta el a szakember.

Belső óránk nem csak az alvási ciklusunkat, de az elégetett kalóriákat is befolyásolja
Belső óránk nemcsak az alvási ciklusunkat, de az elégetett kalóriákat is befolyásolja

A tanulmány csupán hét embert vizsgált, a kisebb minta azonban lehetővé tette, hogy a kutatók átfogó, az egész szervezetre kiterjedő vizsgálatokat végezzenek el. Megvizsgálták többek között azt is, hogy az étkezési rend, illetve a szervezetet ért fényhatások hogyan befolyásolják a cirkadián ritmusunkat .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tanulmányra jelentkezett embereknek 37 napot kellett egy zárt szobában, laboratóriumi körülmények között eltölteniük. A szobán nem voltak ablakok, sem pedig órák, és okostelefont, illetve internetet sem használhattak, így a résztvevők semmilyen módon nem tudták követni az idő múlását. Alvási ritmusukat is szabályozták: a kutatók mindennap négy órával eltolták a pihenési szakaszt. Figyelték a résztvevők étkezését és testmozgását is.

Mindeközben szenzorokra voltak kötve, amelyek testük belsejének hőmérsékletét mérték. Minél magasabb ugyanis ez a hőmérséklet, annál több kalóriát éget a szervezetünk. Az eredményekből kiderült, hogy a legkevesebb energiát késő éjszaka, illetve kora hajnalban használja a szervezetünk, míg a legtöbbet nagyjából 12 órával utána, késő délután. A kutatók szerint ez a jelenség is hozzájárulhat, hogy az éjszakai műszakban dolgozó, kibillent bioritmusú embereknél nő az elhízás, illetve a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának veszélye.

Forrás: Time

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra