A protonpumpagátlókat nyelőcső reflux betegségben és gyomor-, illetve nyombélfekélyben szenvedő betegek szedik elsősorban, többnyire éveken át. A mostani közlemény - mely már a harmadik, a témában megjelent nagyszabású vizsgálat - szerint azonban a több mint hét évig tartó szedésük fokozza a csontritkulással összefüggő csonttörések rizikóját. A szakértők szerint az orvosoknak ezentúl meg kell fontolniuk az ilyen típusú gyógyszerek felírását, melyek egyébként rendkívül nagy népszerűségnek örvendenek.
"Mi, gasztroenterológusok és belgyógyászok teljesen elégedettek vagyunk a protonpumpagátlók használatával kapcsolatban" - nyilatkozta Dr. Felice Schnoll-Sussman, a New York-i Presbiteriánus Kórház Jay Monahan Gasztrointesztinális Egészségügyi Központjának kutatási igazgatója. "Most azonban meg kell vizsgálnunk minden egyes beteget, hogy valóban szüksége van-e erre a gyógyszerre, ebben a mennyiségben, ilyen adagolásban. Nem lehet-e megváltoztatni a dózist, vagy másik gyógyszerre váltani?" Egy lehetőség azon betegek számára, akik rászorulnak a protonpumpagátlókra, hogy kiegészítésképp csontritkulás elleni szereket is szedhetnek.
A gyógyszer hatása, hogy gátolja a sósavelválasztást, ami azonban befolyásolhatja a vékonybélben a kalcium felszívódását. A fokozott töréskockázat hátterében álló mechanizmus még tisztázásra vár, ám feltételezhetően a savgátló hatás miatt fokozódik a csontok ásványianyag-tartalmának elvesztése.
A mostani vizsgálat a winnipegi Manitoba Egyetemen zajlott. 15 792 ötven év feletti, csontritkulás miatt combnyak-, csigolya-, vagy csuklótörést szenvedett beteg adatait hasonlították össze csaknem 50 000 kontroll személyével. A hét vagy több éven át protonpumpagátlót szedő betegek számára csaknem megduplázódott a csontritkulás miatti csonttörések rizikója. Már öt év után is 62 százalékkal magasabb a combnyaktörés kockázata, ám hét év elteltével az esély több mint négyszeres. Schnoll-Sussman szerint ennyi idő alatt akár javulhat is a betegség, például életmód-változtatás, vagy diétázás hatására. Nem lehet cél, hogy a beteg gyógyszereket szedjen diétázás helyett, hiszen nincs gyógyszer mellékhatás nélkül.
Egy másik, az Archives of Internal Medicine augusztusi számában megjelent tanulmány szerint viszont költséghatékony, ha a 65 év feletti érbetegek az aszpirin mellé protonpumpagátlót is szednek, hiszen az aszpirin másként növeli a felső gyomor-bélrendszeri vérzések kockázatát.
Forrás:
Medipress hírszolgálat