Cukorbetegeknek nagyon hasznos lehet ez az étrend

Szakértők vizsgálták az időszakos böjt biztonságosságát. Mutatjuk, mire jutottak.

Az időszakos böjt nemhogy nem káros, de cukorbetegeknek még hasznos is lehet – hívta fel a figyelmet Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A böjtölés manapság elég népszerű fogyási módszer, amelyben kalóriaszámlálás nélkül, pusztán az étkezésre szánható idő szigorú korlátozásával veszíthetünk a testtömegünkből. Lássuk, mit kell tudni róla.

fiatal nő eszik
Az időszakos böjt nemhogy nem káros, de cukorbetegeknek még hasznos is lehet. Fotó: Getty Images

5:2-es diéta vagy időkorlátos étkezés?

Az időszakos böjtnek alapvetően két fő típusa van. Az egyik lényege, hogy a fogyni vágyók váltogatják az olyan napokat, amikor nagyon kevés kalóriát visznek be a szervezetükbe, és az olyanokat, amikor annyit esznek, amennyit szeretnének. Az 5:2-es diéta például 5 normális étkezésekből álló napból, illetve 2 böjti napból áll.

A böjtölés másik népszerű fajtája az időkorlátos étkezés. Ilyenkor egy meghatározott, 4-10 órás időablakban korlátlanul fogyaszthatunk bármit, a nap többi részében azonban kerülni kell az evést.

Mivel mindkétféle böjttel kapcsolatban elhangzott már sok szkeptikus kijelentés, kutatók most ezen módszerek biztonságosságát vizsgálták” – olvasható a Rizikometer bejegyzésében.

Nem igaz, hogy a böjtölés az étkezési zavarok előszobája

A ScienceDaily-n megosztott tanulmányra hivatkozva azt írták, hogy a szakértők megállapítása szerint valójában az időszakos böjt egyik formája sem okoz jelentős izomtömeg-veszteséget vagy étkezési zavarokat, de még a nemi hormonokat termelődését és szintjét sem befolyásolja.

Kiderült továbbá, hogy az időszakos böjt kifejezetten hasznos lehet a frissen diagnosztizált 2-es típusú cukorbetegeknek. Egy 16 hetes vizsgálat végén ugyanis azt látták, hogy az 5:2-es diétát követők vércukorszintje 1,9 százalékkal csökkent, míg a gyógyszert szedőknél mindössze 0,3-0,4 százalékos mérséklődést mértek.

A Rizikometer posztjához hozzászólt egy nő, aki elmondása szerint már évek óta a 4 órás intervallumú időszakos böjtöt követi. Ez idő alatt pedig számos pozitív változást tapasztalt az egészségi állapotában.

Nem zuhan le a cukrom, mint előtte, amikor napi többször ettem, az egész emésztésem is fényévekkel jobb. Izomból sem veszítettem” – fogalmazott.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra