Ecstasyval értek el áttörést a poszttraumás stressz kezelésében

Egy új kutatás szerint az ecstasy hatóanyagával, az MDMA segítségével hatékonyabban lehet enyhíteni a legsúlyosabb stresszbetegség tüneteit, mint az eddig alkalmazott szerotonin-visszavétel-gátlókkal.

Ezek a PTDS tünetei.

Az Amerikai Kémiai Társaság új klinikai kísérlettel rukkolt elő, amellyel hatékonyabban lehet gyógyítani a poszttraumás stressz szindrómában (PTSD) szenvedő betegeket. Az MDMA néven ismert vegyületről - amely a népszerű partidrog, az ecstasy hatóanyaga - nemcsak azt mutatták ki, hogy egy intenzív terápia keretében felülmúlja a PTSD jelenlegi kezelési protokolljának eredményeit, hanem a nehezen kezelhető, például a drog- vagy alkoholfüggőségben szenvedő emberek tüneteit is enyhíti. Az erre vonatkozó tanulmány a Nature tudományos folyóiratban jelent meg.

mdma glory
Kutatók nagy reményeket fűznek az MDMA-hoz a pszichiátriai betegségek gyógyításában (képünk illusztráció). Fotó: Getty Images

Terápiával kombinálva hatásos

A poszttraumás stressz szindróma egy olyan szorongásos zavar, amely egy pszichológiailag traumatikus esemény után alakul ki. Ilyen lehet például egy baleset, rablás, természeti katasztrófa, háborús fenyegetés, haláleset, letartóztatás, betörés, verekedés vagy valamilyen erőszak. Akutnak akkor minősíthető, ha tünetei három hónapnál kevesebb ideig állnak fenn, krónikusnak pedig akkor, ha a zavar három hónapnál tovább tart. Késleltetett kezdetű PTSD-ről akkor beszélünk, ha a tünetek legalább hat hónappal a trauma után kezdődnek. Szakértők szerint a PTDS depresszióhoz, kábítószer-használathoz, öngyilkossághoz is vezethet. Általánosságban a traumát átéltek 10-15 százalékánál alakul ki a betegség.

Az érintetteknek gyakran írnak fel szelektív szerotonin-visszavétel-gátlókat (SSRI), azonban hónapokig is eltarthat, mire ezek hatni kezdenek, és gyakran hatástalannak bizonyulnak. A mostani kutatás ezért új utakat keresett a terápiában. Ennek során 90 PTSD-ben szenvedő önkéntest vizsgáltak, akik heti terápiás foglalkozásokon vettek részt. A csoport fele két ülés során MDMA-t, míg a másik fele placebót kapott. Két hónappal az utolsó terápiás ülés után az MDMA-t kapott résztvevők kétharmada kigyógyult a PTSD betegségből, szemben azok egyharmadával, akik placebót kaptak. "Az MDMA-val támogatott terápia hatása sokkal jobbnak bizonyult, mint a hagyományos, gyógyszeres eljárás" - értékelte az eredményeket Jennifer Mitchell, a tanulmány szerzője.

A kutatók szerint a módszer a drog- és alkoholproblémákkal küzdők kezelésében is hatékony lehet. A súlyos alkoholbetegek és drogfüggők egy része már nem reagál a gyógyszerekre, viszont a terápiával kombinált MDMA-kezelés segíthet enyhíthetni az állapotukat.

Bár nem teljesen világos, hogy az MDMA hogyan fejti ki pozitív hatását, a tanulmány szerzői megjegyzik, hogy a vegyület a jelek szerint megváltoztatja az amigdala nevű agyi régió aktivitását, amely kulcsszerepet játszik a félelem kondicionálásában és az érzelmi feldolgozásban. Noha az MDMA-val rendszeres pszichiátriai kísérletek folynak, például erről itt írtunk , a mostani kísérlet is megerősíti, hogy a vegyület - megfelelő terápiával kombinálva - hatásosabb lehet, mint a szokványos gyógyszeres kezelés.

Mitchell ugyanakkor óvatosságra int a kábítószerek terápiás használatával kapcsolatban. Azt mondja, senki ne kísérletezzen öngyógyítással otthon MDMA-val vagy más pszichoaktív anyaggal, mert csak az erre kiképzett pszichiáterek tudják, hogyan épül fel egy ilyen terápia. "Megfelelő dózisra van szükség, megfelelő körülményekkel, megfelelő időtartamban adagolva" - mondta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +7 °C

Nagyobbrészt erősen felhős vagy borult idő valószínű, de délután északkeleten, és a Dunántúl északi felén már lehetnek napos időszakok. Elsősorban a délnyugati, déli megyékben kell többfelé esőre, záporra számítani. A többfelé élénk északias szél északkeleten meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 19 fok között alakul, a déli csapadékos tájakon lesz a leghűvösebb. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatással nem kell számolni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Somogy
Legrosszabbul:
Bács-Kiskun
Kezdjük újra