A Nest nyugdíjbiztosító kétezer brit résztvevő megkérdezésével kereste a választ arra, hogy a ma embere mennyi ideig tud egy adott dologra összpontosítani. Az eredmények azt mutatják, hogy egy átlagos szigetországi felnőtt alig 17 percig és 10 másodpercig marad fókuszált, után elterelődik a figyelme – írja a Daily Mail. A Z generáció (az 1997 és 2012 között születettek) tagjai még rosszabbul teljesítettek a felmérésen: a 18-24 évesek mintegy fele alig 60 másodperc után hajlamos elkalandozni. Csak összehasonlításképpen: a 65 év felettiek körében alig hét százalék azok aránya, akik saját bevallásuk szerint hasonlóan nehezen, illetve rövid ideig tudnak egyetlen feladatra koncentrálni.
Modern életvitelünk, amelyet különböző okoseszközök folytonos pittyegése, rezgése és megannyi más inger jellemez, sokat ronthat a helyzeten. Legalábbis erre utal, hogy a válaszadók több mint harmada úgy ítélte meg, hogy számottevően romlott a figyelme az elmúlt években, miközben csupán egyötödük érezte úgy, hogy inkább javult. „A folyamatos értesítések, a közösségi média és az információhoz való azonnali hozzáférés mind befolyásolhatja azon képességünket, hogy hosszabb ideig koncentrálni tudjuk valamire. Persze nemcsak a technológia okolható ezért, hanem a stressz és a fáradtság is jelentős szerepet játszik benne. Amikor fáradtak vagyunk vagy stresszesek, nehezen tudjuk fenntartani figyelmünket” – mutatott rá Gavin Perera-Betts, a Nest ügyfélkapcsolati igazgatója.
A kérdőívre adott válaszokból az is kirajzolódott, hogy a britek átlagosan 19 percig tudják egyhuzamban figyelmesen hallgatni párjukat. Pénzügyeikre valamelyest hosszabb ideig, 19 perc és 49 másodpercig tudnak zavartalanul fókuszálni, míg munkahelyi feladataikra akár 20 percig és 40 másodpercig is. A résztvevők 39 százaléka arról vallott, hogy amikor elveszíti az érdeklődését valami iránt, első gondolataként ránéz a telefonjára.