Egyszerűbbé válhat a bőrrák felismerése

Mesterséges intelligenciát használó eszköz készül a melanoma korai felismerésére az ELKH Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) munkatársainak közreműködésével.

A bőrrák a leggyakoribb, emberekben előforduló, rosszindulatú daganatos megbetegedés, amely egyre több embert érint, a bőrrákok általános kategóriáján belül pedig a melanoma okozza a legtöbb halálozást. A legfrissebb statisztikák szerint a bőrmelanoma jelenleg a hatodik leggyakoribb ráktípus Európában, 2018-ban több mint 144 ezer új esetet diagnosztizáltak.

A legtöbb daganattípus már csak előrehaladott stádiumban okoz tüneteket. A melanoma nem ilyen, éppen ezért nagyon fontos a rendszeres önellenőrzés és szűrés.

Gyógyítható, ha időben felismerik

A melanoma gyógyítható, ha korai stádiumban kezelik. Ebben az esetben a melanomás betegek több mint 90 százaléka még 5 év múlva is életben van. Ám ha a rákos sejtek terjedése már megtörtént és kialakult az áttétes melanoma , akkor az 5 év után életben lévő betegek aránya mindössze 23 százalék vagy még ennél is alacsonyabb. Ezért a gyors diagnózis elengedhetetlen ahhoz, hogy a kezelésre még a helyi és áttétes terjedés előtt sor kerüljön.

melanoma, melanóma, bőrrák, bőrgyógyászat
A bőrmelanoma jelenleg a hatodik leggyakoribb ráktípus Európában.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Így válhat egyszerűbbé a melanoma felismerése

Az iToBoS az Európai Unió (EU) Horizont 2020 kutatási és innovációs programja által finanszírozott kutatási projekt. Célja egy olyan, mesterséges intelligenciára (MI) épülő rendszer létrehozása, amely képes a különböző forrásokból származó információk integrálására, a dermoszkópiás képektől kezdve a teljes orvosi nyilvántartáson át a genomikai adatokig. Az iToBoS projektben tehát egy új diagnosztikai eszközt fejlesztenek, és emellett elkészül egy MI-t használó kognitív asszisztens is. "Ennek az úgynevezett holisztikus értékelőeszköznek minden egyes beteg sajátos jellemzőit meg kell értenie, ezzel megnyílik az út a melanoma személyre szabott, korai felismerése előtt" - írták a SZTAKI közleményében. Ezekkel az eszközökkel az egészségügyi szakemberek képesek lehetnek a bőrrák átfogó, betegre szabott diagnózisára, illetve nagyobb arányban felismerhető lesz a melanoma.

"A nagyszabású nemzetközi projektben kutatóink hasznosíthatják az adatmenedzsment, az informatikai felhők és a mesterséges intelligencia területén eddig megszerzett tapasztalataikat" - idézték a közleményben Lovas Róbertet, az ELKH Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) igazgatóhelyettesét. Mint kiderült, az új diagnosztikai eszközben a mesterséges intelligencia legújabb vívmányait is felhasználják, hogy ezzel megkönnyítsék a jelenleg rendelkezésre álló technológiák - például dermoszkópiás felvételek - által már kinyert adatok, illetve az iToBoS-ban javasolt új hardverrel szerzett adatok felhasználását. Az alapul szolgáló algoritmusok integrálni fogják a különböző forrásokból származó további beteginformációkat - például a beteg kórtörténetét, nemét, korát, illetve minden anyajegye elhelyezkedését -, azért, hogy figyelembe véve az egyes betegek sajátosságait, átfogó, holisztikus értékelést adjanak az egyes anyajegyekről.

Gyorsabb és pontosabb diagnosztizálás

A közlemény szerint a páciens szisztematikus, rendszeres vizsgálatával a rendszer képes lesz az egyes anyajegyekben bekövetkező változások meghatározására is. Ez az egyik leginformatívabbnak tartott jellemző a bőrrák felismerésében. A javasolt új megközelítéssel az orvosok a bőrbetegségeket korábban és nagyobb pontossággal diagnosztizálhatják, ezáltal növelve a személyre szabott klinikai döntéshozatal hatékonyságát és eredményességét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Éjszaka egyre több helyen lehet számítani pára, köd, illetve rétegfelhőzet képződésére, ezzel párhuzamosan egyre kisebb területen marad derült az ég. Hajnalban északnyugat felől egy hidegfront érkezik, amellyel fokozatosan javulnak a látási viszonyok. Csapadék nem valószínű, legfeljebb szitálás fordulhat elő. A hajnalig gyenge délnyugati szél egyre inkább északnyugatira fordul és az Észak-Dunántúlon, valamint a főváros térségében megélénkül, helyenként erős lökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 11 fok között várható, de a szélvédett tájakon ennél pár fokkal hidegebb is lehet. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra