A szalszalát kedvező hatását a cukorbetegségben jelen lévő krónikus gyulladás csillapításán keresztül fejti ki, azonban Dr. Steven Shoelson és a inzulintermelő sejtek kimerülése lesz.
A 286, 2-es típusú cukorbeteg bevonásával (életkor 18 és 75 év között) végzett tanulmány egy évig tartott, és a szalszalát sikeresen csökkentette a vércukor szintjét. A vizsgálat kezdetekor mérték a betegek hemoglobin A1C szintjét, mely a vércukor-emelkedés hosszantartó hatására nő meg – az ajánlott érték 7 százalék alatti, a szóban forgó betegeknél a 7-9,5 százalékos tartományban mértek. A betegek egy véletlenszerúen kiválasztott csoportja naponta 3,5 gramm szalszalátot, a másik fele placebo kezelést kapott. A valódi hatóanyagot kapóknál a placebóhoz képest a hemoglobin A1C szintje átlagosan 0,37 százalékkal alacsonyabb volt.
Számos más paraméter is kedvezőbb értéket vett fel, javult a cukoremésztés, csökkent a vér zsírszintje, ugyanakkor megnőtt az adiponektin nevű anyagcserét segítő hormon szintje, és a vér összetétele is javulást mutatott. Ezzel párhuzamosan azonban negatív hatások is jelentkeztek: a betegek némi súlyt szedtek fel, szintén nőtt az LDL-koleszterin mennyisége, melyet a szív- és érrendszeri betegségekkel hoznak kapcsolatba. A kezelés a vesefunkciót is gátolta, azonban a gyomor-bélrendszeri vérzés kockázatát szerencsére nem növelte – ez utóbbi mellékhatás a gyulladásgátlók széles spektrumára jellemző. Mindazonáltal a további lehetséges mellékhatásokat újabb klinikai vizsgálatok segítségével kell feltérképezni.