Fenntarthatóbbá válhat a pálmaolaj-termelés

Fenntarthatóbbá teszik a pálmaolaj-termelést a patkányra vadászó majmok - véli egy kutatócsoport.

Az emsemakákók (Macaca nemestrina) patkányokra vadásznak a pálmatörzsek között, így ez a makákófaj fenntartható alternatívát jelent a patkányméreggel szemben, amely nemcsak drága és gazdaságtalan, hanem más állatokat és általában a környezetet is károsítja - fejtették ki német, malajziai és brit kutatók.

A makákók környezetbarát alternatívát kínálnak a patkányméregre
A makákók környezetbarát alternatívát kínálnak a patkányméregre. Fotó: iStock

A makákók jelentik a kulcsot

A szakértők az emsemakákókat egy pálmaolaj-ültetvényen figyelték meg Malajziában. Becsléseik szerint egy néhány tucat egyedből álló makákócsoport egy év alatt legalább háromezer patkányt fogyaszt el. Bár a majmok az olajpálma gyümölcsét is pusztítják, azt jóval kisebb mértékben. Az állatok a vadászterületükön csak a termés kevesebb mint egy százalékát teszik tönkre. Eközben az ültetvények tulajdonosai egy patkányvész esetén jóval magasabb, mintegy tízszázalékos veszteségre számíthatnak.

Veszélyes a pálmaolaj, mégis használhatjuk - részletek!

A kutatók kimutatták, hogy a patkányok száma a rendszeresen az ültetvényre látogató majmoknak köszönhetően több mint 75 százalékkal csökkent. A szakértők a pálmaolaj-termelőkkel és civil szervezetekkel együttműködve igyekeznek megfelelő módszert találni az ökológiai szempontból előnyösebb patkányirtásra. A makákópopuláció védelmére és egyben a biodiverzitás növelésére a vadállatok számára folyosók kialakítását tervezik.

A pálmaolaj-termelésről

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Malajziában mintegy hatmillió hektár földterületet használnak olajpálma-termesztésre, ezzel ez az ország a pálmaolaj fő előállítója. Pálmaolajat használnak a többi között élelmiszerekben, kozmetikumokban, mosószerekben és bioüzemanyagokban is. Az olajpálma termesztéséhez szükséges területek kialakításához azonban sok helyen az esőerdőket irtják ki. A Természetvédelmi Világszervezet (IUCN) 2018 közepén figyelmeztetett a pálmaolaj-termelés faji sokszínűségre gyakorolt megsemmisítő hatására, különösképpen Malajziában és Indonéziában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.