Hamarosan büntetlenül ehetünk édességet?

Ön mit tenne, ha a tudósok felfedeznének egy olyan enzimet, amely megakadályozza a cukor zsírrá épülését, ami azt is jelentené, hogy az édességektől nem híznánk meg. Több édességet enne? Vagy ugyanennyit, csak lelkiismeret-furdalás nélkül? Jó hírünk van: valóban megtalálták ezt a bizonyos enzimet.

Képzelje el, hogy következmények nélkül ihatna cukros üdítőket , vagy ehetne süteményeket. Képzelje el, hogy az elkövetkezendő évek januárján nem kell majd újra megfogadnia, hogy diétába kezd, és lead pár kilót. A University of Montreal Hospital Research Centre kutatói szerint ez már nem a távoli jövő, ugyanis azonosították a G3PP elnevezésű enzimet, ami új reményt adhat az elhízás kezelésére.

Ez az enzim „kitisztítja” a nagy mennyiségű cukrot a szervezetből, így megakadályozza, hogy a fölösleges cukor zsírrá épüljön át, és így tárolódjon a szervezetben. A „tisztító” enzim ezen kívül megvédi a sejteket azoktól a mérgező anyagoktól, amelyek a nagy mennyiségű cukor bevitele és feldolgozása során keletkeznek.

Az elhízás évekkel rövidíti meg az életet, és jó néhány betegségben eltöltött évet is jelent - derült ki egy brit felmérésből. Kattintson a részletekért! A kutatásban részt vevő tudósok közül Dr. Marc Prentki így nyilatkozott: „azt találtuk, hogy a G3PP képes nagy mennyiségű glicerin-foszfátot glicerinné bontani, és kitisztítani a sejtből. Így megvédi a hasnyálmirigy inzulintermelő béta-sejtjeit, illetve a többi szervet a magas glükózszint okozta toxikus állapottól.” A felfedezés segíthet az elhízás kezelésében, ez pedig megakadályozhatja a 2-es típusú cukorbetegség , illetve a szívbetegségek kialakulását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Büntetlenül ehetünk majd édességet?

Az inzulin nagyon fontos hormon, a hasnyálmirigy termeli, a szervezet glükóz- és a zsírfelhasználását szabályozza. Abban az esetben azonban, amikor az inzulintermelő béta-sejtek nagy mennyiségű cukornak, illetve zsírsavnak vannak kitéve, ezek az anyagok mérgező hatásúakká válnak, és károsítják ezeket a sejteket, ami végső soron diabéteszhez, cukorbetegséghez vezet.

Amikor a glükózt a sejtjeink felhasználják, glicerin-3-foszfát keletkezik. Ez a molekula központi jelentőségű a lebontó folyamatokban, ugyanis az energia-előállításban és a zsírszintézisben egyaránt fontos szerepe van.

A kutatók az enzimet a béta-sejtek vizsgálata közben fedezték fel, amikor azt vizsgálták, hogy ezek a sejtek hogyan szabadulnak meg a glükóz-, illetve a glicerinfeleslegtől. Ez a mechanizmus egyébként a máj sejtjeiben is működik, de az enzim jelen van a szervezet összes szövetében.

Forrás: The Telegraph

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.