Képzelje el, hogy következmények nélkül ihatna cukros üdítőket , vagy ehetne süteményeket. Képzelje el, hogy az elkövetkezendő évek januárján nem kell majd újra megfogadnia, hogy diétába kezd, és lead pár kilót. A University of Montreal Hospital Research Centre kutatói szerint ez már nem a távoli jövő, ugyanis azonosították a G3PP elnevezésű enzimet, ami új reményt adhat az elhízás kezelésére.
Ez az enzim „kitisztítja” a nagy mennyiségű cukrot a szervezetből, így megakadályozza, hogy a fölösleges cukor zsírrá épüljön át, és így tárolódjon a szervezetben. A „tisztító” enzim ezen kívül megvédi a sejteket azoktól a mérgező anyagoktól, amelyek a nagy mennyiségű cukor bevitele és feldolgozása során keletkeznek.
Az inzulin nagyon fontos hormon, a hasnyálmirigy termeli, a szervezet glükóz- és a zsírfelhasználását szabályozza. Abban az esetben azonban, amikor az inzulintermelő béta-sejtek nagy mennyiségű cukornak, illetve zsírsavnak vannak kitéve, ezek az anyagok mérgező hatásúakká válnak, és károsítják ezeket a sejteket, ami végső soron diabéteszhez, cukorbetegséghez vezet.
Amikor a glükózt a sejtjeink felhasználják, glicerin-3-foszfát keletkezik. Ez a molekula központi jelentőségű a lebontó folyamatokban, ugyanis az energia-előállításban és a zsírszintézisben egyaránt fontos szerepe van.
A kutatók az enzimet a béta-sejtek vizsgálata közben fedezték fel, amikor azt vizsgálták, hogy ezek a sejtek hogyan szabadulnak meg a glükóz-, illetve a glicerinfeleslegtől. Ez a mechanizmus egyébként a máj sejtjeiben is működik, de az enzim jelen van a szervezet összes szövetében.
Forrás: The Telegraph