Ide menekülhetünk katasztrófa esetén

Hova meneküljünk, ha közeledik a világvége? Erre a kérdésre kereste a választ egy tudományos érdekességekkel foglalkozó magazin.

Az emberiség az elmúlt évtizedekben túlélt már egy globális pénzügyi válságot és szerencsésen magunk mögött hagytuk a 2012-es maja apokalipszist is - most, 2019-ben azonban egy újabb kihívással kell szembenéznünk. A szakemberek szerint, ha nem teszünk valamit rövid időn belül, a globális klímakatasztrófa elkerülhetetlenné válik.

Az iflscience.com olyan országokat és városokat vett számba, ahol a biztonságnak, stabilitásnak és jólétnek hála még egy katasztrófát is könnyebben átvészelnének az emberek. Lássuk, hova menekülhetünk, ha közeledik a világvége.

Hova menekülhetünk, ha közeledik a világvége
Hova menekülhetünk, ha közeledik a világvége? Fotó: iStock

Izland

Izland messze a legelszigeteltebb ország Európában, amely több száz kilométerre fekszik bármely más szárazföldtől, így a potenciális betolakodóknak is nehezebb megközelíteniük. A szigeten található számos aktív vulkánnak köszönhetően az ország a fűtést, a meleg vizet és a villamos energiát is képes geotermikus energiából biztosítani. Mivel pedig egy szigetről beszélünk, az élelmiszerellátás is biztosítható a halászatnak köszönhetően. Ha tehát hosszabb időre a szigetre kényszerülnénk, az már szinte biztos, hogy nem maradnánk élelem és meleg nélkül.

Elképesztő ütemben melegszik a Föld - korábbi cikkünkért kattintson !

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Azt is jó tudni, hogy a 2008-as gazdasági világválság idején az ország pénzügyi rendszere súlyos összeomláson ment keresztül, az izlandiak viszont jól kezelték a helyzetet és tanultak belőle. Megkeresték az okokat, börtönbe zárták a felelősöket, így most jobban működik az ország pénzügyi rendszere, mint a válság előtt. Az ország és a polgárok tehát elég rugalmasak és talpraesettek ahhoz, hogy megfelelően kezeljenek egy természeti katasztrófát is.

Tristan da Cunha

Tristan da Cunha egy vulkanikus szigetcsoport, illetve annak főszigete a Atlanti-óceán déli részén, 2816 kilométerre Dél-Afrikától és 3360 kilométerre Dél-Amerikától. Tristan da Cunha a világ legtávolabbi lakott szigete, melynek lakossága mindössze 300 fő - tehát jó eséllyel van még hely új lakosok számára is.

Guam

Guam a Mariana-szigetek legnagyobb, legnépesebb és legdélibb fekvésű szigete Hawaiitól 5300 kilométerre a Csendes-óceánban. A sziget valójában az Amerikai Egyesült Államok külbirtoka, amely egy fontos katonai támaszpont az USA hadereje számára. Ez egészen pontosan azt jelenti, hogy a sziget egyharmada az amerikai légierő és tengerészet állomáshelye. És pontosan ez az, ami hasznos lehet számunkra, ha közeledik a világvége: még ha ki is törne a 3. világháború, ezen a szigeten relatív biztonságban lehetünk.

Mindezek mellett azért azzal sem árt tisztában lenni, hogy az ország gazdasága nem túl virágzó. Legfőbb bevételét a turizmusból és az amerikai kormánytól nyeri.

Csiangmaj

Csiangmaj egy idilli város Észak-Thaiföldön, az egyik legnagyobb érv mellette pedig, hogy itt telepedett le a híres svájci befektető, Marc Faber is. Faber a többi között arról ismert, hogy rendkívül pesszimista meglátásai vannak a világ állapotával és jövőjével kapcsolatban - rendszeresen szokott például arról értekezni, hogy egy globális háború esetén hova érdemes menekülni. Nem hibázhatunk tehát nagyot, ha a példáját követve Csiangmajt szemeljük ki magunknak.

Azt sem árt tudni, hogy míg Délkelet-Ázsia nem feltétlenül a legstabilabb régió, addig Csiangmajon évtizedek óta a béke és stabilitás uralkodik, tehát ebből a szempontból is jó választás lehet.

Denver

Denver az Amerikai Egyesült Államok Colorado tagállamának fővárosa, a Közép-nyugati régió egyik jelentős gazdasági központja. A város egyik pozitívuma, hogy jelentős palaolaj-tartalékokkal rendelkezik, így üzemanyagból egy jó ideig biztosan nem lesz hiány.

Háború esetén pedig Denver az egyik legkönnyebben megvédhető város az USA-ban: 1500 méterrel a tengerszint felett helyezkedik el és hegyekkel van körbevéve. Ez az elhelyezkedés pedig még a globális felmelegedés esetén is jól jön: a klímaváltozás ugyanis kifejezetten segítene Denver mezőgazdasági területeinek.

Forrás: iflscience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.