Ezzel készülhettek az első tetoválások
Furcsa dolgok derültek ki a világ legrégebbi tetoválóeszközeiről : szénizotópos vizsgálatokkal megállapították, hogy a fésűszerű eszközök mintegy 2700 évesek, egyes részeit pedig valószínűleg emberi csontból készítették. A bonyolult, többszörösen fogazott eszközöket egyébként még 1963-ban találták a csendes-óceáni Tonga fő szigetén, a Tongatapun.
A csontfésűk, amelyeknek pengeszerű végei vitték be a tintát a bőr alsó rétegébe - az irhába -, az Óceániában található technológia nagyon különleges típusát képviselik - véli Geoffrey Clark kutató. "A felfedezés a polinéziai tetoválás korát visszahelyezi a polinéz kultúra hajnalára, mintegy 2700 évvel ezelőttre" - mondta Clark.
Madár és ember csontjából készült
A négy vizsgált tetoválófésű közül kettő egy nagy tengeri madár csontjából készült, míg a másik kettő egy nagy szárazföldi emlőséből, valószínűleg emberéből. "Mivel a szigeten akkoriban nem voltak más emlősök, és az emberi csont kedvelt alapanyaga a tetoválóeszközöknek, úgy véljük, hogy valószínűleg abból készültek" - magyarázta Michelle Langley, a Griffith Egyetem emberi evolúciót kutató központjának munkatársa.