Izgalmas dolog derült ki a kőkori emberről

Egy 5700 éves "rágógumit" találtak dán kutatók. Az anyag vizsgálatával ráadásul meglepő adatokat tártak fel a fogyasztójáról.

Az ősi rágógumi elemzésével a dán tudósok megállapították a fogyasztójának nemét és szemszínét, de még azt is, hogy az illető mit evett utoljára és milyen baktériumok voltak a szájában. Ez az első olyan eset, hogy egy teljes ősi emberi genomot sikerült visszanyerni emberi csont- vagy fogmaradványok nélkül - közölte Hannes Schroeder, a Koppenhágai Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője. Az ősi rágógumi egy nagyon pontos ősi DNS-forrás abból az időszakból, amelyből nagyon ritkán találunk emberi maradványokat - tette hozzá.

rágógumi, rágózás, nyírfakéreg, nyírfakátrány, nyírfakéregpép, fogtisztítás, éhség, ragasztó
Úgy tűnik, a rágógumi ősi fajtája már a kőkorban is népszerű volt. Fotó: iStock

Így rágóztak őseink

A Dánia déli részén fekvő Syltholmban folyó ásatásokon talált nyírfakátrány-maradványt a kőkori ember használhatta rágógumiként. A kinyert DNS-minta elemzéséből kiderült, hogy nő fogyasztotta, akinek valószínűleg sötét haja, sötét bőre és kék szeme volt. Genetikailag az illető jóval közelebb állt az európai kontinensen élt vadászó-gyűjtögető emberekhez, mint az abban az időben Skandinávia középső részén élő emberekhez - állapították meg a kutatók.

Veszélyes, ha lenyeljük a rágógumit? A válaszért olvassa el korábbi cikkünket!

Syltholm egyébként egy páratlan lelőhely. Szinte mindent megőrzött az iszap, ami azt jelenti, hogy a szerves maradványok tökéletes állapotban maradtak meg - ismertette Theis Jensen, a tanulmány társszerzője. A térségben a kutatók találtak növényi (mogyoró) és állati (kacsa) DNS-t is, ami megerősítette a kutatók tudását arról, kik és miként éltek több mint ötezer éve a térségben. Azt viszont nem tudják pontosan, hogy a nyírfakéregpépet miért puhította a nő a szájában. Egyes feltételezések szerint talán így próbálta ragasztóanyaggá alakítani - az ugyanis már közismert, hogy az ősember nyírfaszurkot használt ragasztóként.

Egyes szakemberek azt is elképzelhetőnek tartják, hogy a nő fogtisztításra használta a pépet, vagy az éhségét akarta elvenni az anyag rágásával. És persze az is lehet, hogy egyszerűen csak kőkori rágógumiként szolgált a nyírfakéregpép.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra