Matematikával a szuperbaktériumok ellen

Az antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktériumok egyre nagyobb gondot okoznak, mert lassan kifogyunk minden szerből, amelyeket alkalmazni lehetne ellenük. Most egy merőben új megközelítéssel veszik fel velük a harcot.

Két tudós olyan számítógépes programot fejlesztett ki, amely egy nap fegyver lesz az antibiotikum-rezisztens baktériumok ellen. Komplex algoritmusok segítségével a biológus Miriam Barlow (University of California, Merced) és a matematikus Kristina Crona (American University, Washington DC) képesek voltak megakadályozni, és ténylegesen visszafordítani antibiotikum-rezisztenciát laboratóriumi környezetben.

A felfedezés azért különösen izgalmas, mert az antibiotikum-rezisztens fertőzések közül néhány a legsürgetőbb kutatási célpontja a modern orvostudománynak. Ezeknek a mutáns baktériumoknak (például az MRSA, C. difficile) megvan a hatalmuk, hogy visszaforgassák az idő kerekét, és semmissé tegyék az eredményeket, amelyeket a eddig az antibiotikumokkal elértünk.

Egyre több a probléma az antiobiotikumok körül: a beteg nem szedi végig az előírt kúrát, az orvos nem akkor írja ki, amikor kellene, a baktériumok új törzsei pedig teljesen rezisztensek ezek ellen. Ám úgy tűnik, van remény - kattintson! Csak az USA-ban legalább 2 millió embert fertőznek meg évente az antibiotikum-rezisztens baktériumok, és 23 ezer ember bele is hal ezekbe a fertőzésekbe. Az antibakteriális rezisztencia fenyegetése idővel várhatóan még rosszabb lesz.

Miriam Barlow eljárásának középpontjában az E. coli baktérium egyetlen génje áll, amely azért felelős, hogy a szervezet ellenálló legyen az antibiotikus arzenálnak. Kristina Cronával kidolgoztak egy matematikai képletet, amely megfelel az ismert antibiotikumok hatásának a baktériumok mutációs folyamatának több szakaszában.

Bizonyos baktériumok ellen még az antibiotikumok sem védenek

A megfelelési folyamat, amely gyorsabb és pontosabb, mint az orvosok intuíciója, kiadja az antibiotikumok használatának optimális rendjét a mutációs ciklusok során, s ennek az alkalmazási rendnek a betartásával megakadályozható a rezisztencia kialakulása.

Ez a folyamat olyan jól működött, hogy a kutatók még arra is képesek voltak, hogy az E. colit átállítsák a „vad formájába”, vagy visszahúzzák a természetes állapotába, mielőtt ellenállóvá válik az antibiotikumokkal szemben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.