Két tudós olyan számítógépes programot fejlesztett ki, amely egy nap fegyver lesz az antibiotikum-rezisztens baktériumok ellen. Komplex algoritmusok segítségével a biológus Miriam Barlow (University of California, Merced) és a matematikus Kristina Crona (American University, Washington DC) képesek voltak megakadályozni, és ténylegesen visszafordítani antibiotikum-rezisztenciát laboratóriumi környezetben.
A felfedezés azért különösen izgalmas, mert az antibiotikum-rezisztens fertőzések közül néhány a legsürgetőbb kutatási célpontja a modern orvostudománynak. Ezeknek a mutáns baktériumoknak (például az MRSA, C. difficile) megvan a hatalmuk, hogy visszaforgassák az idő kerekét, és semmissé tegyék az eredményeket, amelyeket a eddig az antibiotikumokkal elértünk.
Miriam Barlow eljárásának középpontjában az E. coli baktérium egyetlen génje áll, amely azért felelős, hogy a szervezet ellenálló legyen az antibiotikus arzenálnak. Kristina Cronával kidolgoztak egy matematikai képletet, amely megfelel az ismert antibiotikumok hatásának a baktériumok mutációs folyamatának több szakaszában.
A megfelelési folyamat, amely gyorsabb és pontosabb, mint az orvosok intuíciója, kiadja az antibiotikumok használatának optimális rendjét a mutációs ciklusok során, s ennek az alkalmazási rendnek a betartásával megakadályozható a rezisztencia kialakulása.
Ez a folyamat olyan jól működött, hogy a kutatók még arra is képesek voltak, hogy az E. colit átállítsák a „vad formájába”, vagy visszahúzzák a természetes állapotába, mielőtt ellenállóvá válik az antibiotikumokkal szemben.