Matematikával a szuperbaktériumok ellen

Az antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktériumok egyre nagyobb gondot okoznak, mert lassan kifogyunk minden szerből, amelyeket alkalmazni lehetne ellenük. Most egy merőben új megközelítéssel veszik fel velük a harcot.

Két tudós olyan számítógépes programot fejlesztett ki, amely egy nap fegyver lesz az antibiotikum-rezisztens baktériumok ellen. Komplex algoritmusok segítségével a biológus Miriam Barlow (University of California, Merced) és a matematikus Kristina Crona (American University, Washington DC) képesek voltak megakadályozni, és ténylegesen visszafordítani antibiotikum-rezisztenciát laboratóriumi környezetben.

A felfedezés azért különösen izgalmas, mert az antibiotikum-rezisztens fertőzések közül néhány a legsürgetőbb kutatási célpontja a modern orvostudománynak. Ezeknek a mutáns baktériumoknak (például az MRSA, C. difficile) megvan a hatalmuk, hogy visszaforgassák az idő kerekét, és semmissé tegyék az eredményeket, amelyeket a eddig az antibiotikumokkal elértünk.

Egyre több a probléma az antiobiotikumok körül: a beteg nem szedi végig az előírt kúrát, az orvos nem akkor írja ki, amikor kellene, a baktériumok új törzsei pedig teljesen rezisztensek ezek ellen. Ám úgy tűnik, van remény - kattintson! Csak az USA-ban legalább 2 millió embert fertőznek meg évente az antibiotikum-rezisztens baktériumok, és 23 ezer ember bele is hal ezekbe a fertőzésekbe. Az antibakteriális rezisztencia fenyegetése idővel várhatóan még rosszabb lesz.

Miriam Barlow eljárásának középpontjában az E. coli baktérium egyetlen génje áll, amely azért felelős, hogy a szervezet ellenálló legyen az antibiotikus arzenálnak. Kristina Cronával kidolgoztak egy matematikai képletet, amely megfelel az ismert antibiotikumok hatásának a baktériumok mutációs folyamatának több szakaszában.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bizonyos baktériumok ellen még az antibiotikumok sem védenek

A megfelelési folyamat, amely gyorsabb és pontosabb, mint az orvosok intuíciója, kiadja az antibiotikumok használatának optimális rendjét a mutációs ciklusok során, s ennek az alkalmazási rendnek a betartásával megakadályozható a rezisztencia kialakulása.

Ez a folyamat olyan jól működött, hogy a kutatók még arra is képesek voltak, hogy az E. colit átállítsák a „vad formájába”, vagy visszahúzzák a természetes állapotába, mielőtt ellenállóvá válik az antibiotikumokkal szemben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.