Meddig bírja ki az ember evés nélkül?

Számos tényező befolyásolja, hogy táplálkozás nélkül mennyi ideig maradhat életben egy ember. Ezek közé tartozik az életkor, az általános egészségi állapot vagy a testsúly is. Egy biztos: a hosszú távú éhezés rendkívül káros hatással van a szervezetre.

Mindenki másképpen reagál a táplálékhiányra. Van, aki egy-két napig is egészen jól bírja, míg mások már néhány óra után fáradtak, zavarodottak, gyengék lesznek. Nem mindegy, hogy kinek milyen egészségügyi problémái vannak, vagy hogy milyen a környezet hőmérséklete.

Világszerte több mint 800 millió ember éhezik. Részletek itt.

Ha az éhezés miatt csökkenni kezd a testtömeg, ezáltal a BMI eléri a 12-12,5-es értéket, akkor már súlyos, életveszélyes egészségügyi hatásokra lehet számítani, de már előtte is vészesen lecsökkenhet a testben a zsír, a vitaminok és az ásványi anyagok mennyisége, ezek pedig természetesen mind hatással vannak az általános egészségi állapotra.

Az emberi szervezet csak rövid ideig tolerálja jól az éhezést
Az emberi szervezet csak rövid ideig tolerálja jól az éhezést

Átlagosan egy jó egészségi állapotú ember körülbelül két napig bírhatja ki étel nélkül úgy, hogy ne tapasztaljon komoly panaszokat. Mindez természetesen nagyban függ a folyadékbeviteltől is - ha nemcsak az étel, hanem a folyadék is hiányzik, testünk sokkal hamarabb legyengül, egyben jobban csökken a túlélés esélye is. Ha például olyan helyen vagyunk, ahol nagyon meleg van, emiatt pedig az izzadással sok folyadékot veszítünk, a folyadék pótlása nélkül akár néhány óra alatt is jelentősen romolhat fizikai állapotunk.

Ha nem eszünk, testünk működése és az anyagcsere lelassul: a szervezet próbál annyi energiát megtakarítani, amennyit csak tud. Emellett elkezdi kiüríteni a glikogénraktárakat az energiapótláshoz. Ha ezek a tartalékok elfogytak, a szervezet először a zsírt, majd az izmokat, fehérjéket - tehát a sejtek építőanyagát - kezdi energiává alakítani, amire testünk érthetően rosszul reagál.

Ha 48 óránál hosszabb ideig nem jutunk ételhez, gyengeséget, fáradtságot, ájulást, izomvesztést tapasztalhatunk. A csontsűrűség lecsökken, a csontok törékenyebbé válnak, szívproblémák jelentkezhetnek, illetve kórosan alacsonnyá válhat a vérnyomás. A pulzus lelassul , fázni kezdünk, és ha folyadékhiány is fennáll, akkor leállhatnak a vesék. Emellett hullani kezdhet a hajunk, testünk többi részén pedig aktívabbá válhat a szőrnövekedés, mert a test így próbálja magát melegen tartani. A hosszú távú éhezés szervleálláshoz, szívleálláshoz, vérmérgezéshez vezethet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fontos tudni, hogy nemcsak a teljes ételmegvonásnak lehetnek végzetes következményei, hanem annak is, ha hosszú időn át jóval kevesebbet eszünk annál, mint amire szervezetünknek szüksége lenne. Ezért életveszélyes betegség például az anorexia .

Forrás: curejoy.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.