Megfejtették a szerzetesek rejtélyes problémáját

Különös módon a kolostorban élő szerzetesek bélrendszerét nagyobb eséllyel fertőzték meg paraziták a középkorban, mint a sokkal szűkösebb, egészségtelenebb körülmények között élő pórnépét. Egy friss brit régészeti tanulmány szerint a szerzetesek bélproblémáit éppen az okozhatta, hogy saját zöldséget és gyümölcsöt termesztettek, és könnyen lehet, hogy friss emberi ürüléket használtak a talaj termővé tételéhez.

„A kutatás során azt tanultuk meg a múltból, hogy csak azért, mert valaki tehetősebb volt, nem feltétlenül volt egészségesebb is” - idézi a The Guardian Piers Mitchellt, a Cambridge-i Egyetem tanulmányának társszerzőjét. A régészcsoport szerint tanulmányuk az első tudományos kísérlet arra, hogy összehasonlítsa a bélparaziták jelenlétét olyan emberekben, akik ugyanazon a helyen éltek, de másfajta életmódot folytattak. Így megvizsgálhatták, hogyan befolyásolta az életmód az egészséget és a fertőzésveszélyt.

A régészeti kórtannal foglalkozó International Journal of Paleopathology című szaklapban megjelent cikkükben Mitchell és munkatársai bemutatják, hogyan alkalmaztak mikroszitálást és digitális mikroszkópos eljárást a két cambridge-i temetkezési helyen feltárt üledék elemzésekor, fonalférgeket, ostorférgeket és más bélparazitákat keresve. Ezek emberi és állati ürülékben találhatók mikroszkopikus élőlények, amelyek rossz higiéniás körülmények között könnyen elszaporodnak.

ásatás, régészeti feltárás, emberi maradványok, régészek, Cambridge
Egészen a 10. századig visszamenőleg találtak emberi maradványokat a cambridge-i régészek. Fotó: University of Cambridge

A helyi Ágoston-rendi kolostor temetőjében 19 szerzetesi sírt találtak a 13. és a 16. század közötti időszakból, míg a vár melletti Mindenszentek-plébániatemplom temetőjében a 10. és a 14. század közötti időszakból 25 felnőtt sírját tárták fel. Utóbbiban általában szegényebb embereket, köztük parasztokat temettek el. A kutatás eredményei szerint az élősködő férgek tojásai közel kétszer olyan gyakran fordultak elő a szerzetesek sírjaiban (58 százalék), mint az egyszerű emberek földi maradványai között (32 százalék). „Mind a 19 szerzetes maradványaiban találtunk fonalférgeket, az egyik barátnak ostorférge is volt” – áll a tanulmányban.

Mivel a temetkezési helyek közel vannak egymáshoz, valamint a sírok keletkezési időpontja is közel azonos, ezért a kutatócsoport szerint a feltűnő különbség vélhetően a két csoport életmódja közötti különbségre vezethető vissza. A bélférgek a középkorban az élet természetes velejárói voltak, talán még III. Richárd király is szenvedett fonalférgektől. A kutatócsoport szerint azonban a jobb higiéniai körülmények között élő szerzetesek földi maradványai között talált férgek aránya mégis sokkal magasabb volt a vártnál.

Mitchell szerint az egyik lehetséges magyarázat az, hogy a barátok friss emberi ürüléket használhattak trágyázáskor a veteményeskertjükben. Hozzátette, hogy a fertőzésveszélyt tovább növelhette, ha máshonnan beszerzett sertéstrágyát is felhasználtak erre a célra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.