Meglepő dolgot találtak egy gleccser alatt

A Föld legmélyebb kontinentális árkát találták meg a kelet-antarktiszi Denman-gleccser alatt. A jéggel teli kanyon 3,5 kilométerrel hatol a tengerszint alá. Ennél már csak az óceáni árkok mélyebbek.

A felfedezést a "fehér kontinensről" készült új térkép mutatja be, amely példátlan részletességgel tárja fel a jégtakaró alatti talaj alakját - olvasható a BBC hírportálján . A BedMachine Antarctica lényegében a kontinens légi eszközök felvételei alapján készült térképeinek hézagait tölti ki.

gleccser, kanyon, árok, óceáni árok, szárazföldi árok, kontinentális árok, Denman-gleccser
A jéggel teli kanyon 3,5 kilométerrel hatol a tengerszint alá. Képünk illusztráció, forrása: iStock

Meglepő felfedezés

A kutatók évtizedeken át járták az Antarktiszt radarjaikkal, hogy a mikrohullámú jelek segítségével a jég alá pillanthassanak, és kitapogathassák a mélyben fekvő kőzetek formáját. Azonban továbbra is hatalmas területek vannak, amelyekről nincs adat, vagy csak nagyon kevés. Erre talált megoldást Mathieu Morlighem, az Irvine-i Kalifornai Egyetem kutatója.

Ijesztő dolog derült ki a gleccserekről - részletek itt!

Úgy tüntette el ezeket a fehér foltokat, hogy a tömegmegmaradás törvényét használta. Ha ugyanis tudjuk, mennyi jég jut be egy szűk völgybe és milyen gyorsan folyik, akkor a jég mennyisége kiszámolható. Ebből pedig képet nyerhetünk arról, hogy milyen mély és mennyire egyenetlen a völgy talaja.

A 20 kilométer széles Denman-gleccser esetében a számítások azt mutatták, hogy a jég több mint 3500 méterrel a tengerszint alá nyúlik. Az óceáni árkok mélyebbek, ám ez a legmélyebb szárazföldi kanyon. Vannak ugyan magasabb falú kanyonok, például a "kínai Grand Canyon", de ezek alja a tengerszint felett van.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.