Méhátültetést terveznek transznemű nőknek

Egy indiai sebész méhátültetéseket tervez biológiailag férfinak született nőknek abban a reményben, hogy a nők teherbe eshetnek és kihordhatják a babát.

A méhátültetés  nem sci-fi, számos sikeres operációt végeztek már nőnek született nőkön. Az első egészséges újszülött 2014-ben látta meg a napvilágot átültetett méh segítségével. Négy évvel később pedig egy olyan baba született elsőként a világon, akinek anyukája elhunyt donortól kapott méhet, mivel ő maga méh nélkül született.

Bonyolult eljárás

A méhátültetés meglehetősen bonyolult eljárás. Főként a beültetés okozhat nehézségeket a fertőzések miatt. Illetve célszerű halott donort  választani, mert az élet veszélyeztetése nélkül jelenleg nem lehet megoldani a méh kiemelését. Az első átültetést emberen 1931-ben végezték el. A páciens azonban – egy német festőművész és transz nő – három hónappal később szívrohamban meghalt, a műtét során szerzett fertőzés következtében.

Biológiailag férfinak született nőkbe egészségbiztonsági okokból nem ültethető méh. Fotó: Getty Images
Biológiailag férfinak született nőkbe egészségbiztonsági okokból nem ültethető méh. Fotó: Getty Images

A jelenlegi protokoll szerint nincs különösebb klinikai indoka annak, hogy ne végezzenek cisz (biológiailag nőnek született) nőkön méhátültetéseket. Transz nők (biológiailag férfinak született nők) és cisz férfiak (biológiailag férfinak született férfiak) esetében azonban egészségbiztonsági aggályok miatt kizárják a lehetőséget.

Az ún. montreali etikai kritériumok szerint az újszerű sebészeti eljárásoknak megfelelő kutatási háttérrel kell rendelkezniük, ellenkező esetben tilos alkalmazni őket, hiszen nagy a kockázatuk. A transz nők és cisz férfiak méhátültetésének tudományos feldolgozása viszont teljesen hiányzik.

Magyarul: férfiakba egészségbiztonsági okokból nem ültethető méh, legalábbis egyelőre.

Említettük, hogy a méhátültetés bonyolult eljárás. Nem elég beültetni a méhet, a megfelelő érrendszert is létre kell hozni újonnan, illetve meg kell találni a megfelelő hormonpótlást is a beültetés, majd a terhesség sikeres fenntartásához. Szakértők szerint a legnagyobb problémát azonban a férfi anatómia jelenti, hiszen a méh megfelelő elhelyezése egy nem nőnemű medence esetén nehézségekbe ütközhet.

Az indiai orvos – Dr. Narendra Kaushik – tervei szerint  a pácienseinek mesterséges megtermékenyítésen (IVF-kezelésen) kellene átesnie ahhoz, hogy teherbe essenek, mivel a méhük nem lenne a petevezetékeken keresztül a hüvelyhez kapcsolva. Egy másik komplikáció, amellyel egy transz nőnek egy ilyen műtét után szembe kell néznie, az lenne, hogy a cisz nőknek általában szélesebb a medencéjük, ami segíti a szülést. A császármetszés azonban opcióként alkalmazható lenne az esetleges komplikációk leküzdésére, ugyanúgy, mint a cisz nők esetében, mondja az orvos.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra