Mennyi vért veszíthetünk?

A felnőtt emberi szervezetben nagyjából 4,5-5,5 liter vér van, átlagosan a testtömegünk 7-8 százalékát az ereinkben csörgedező vér teszi ki. De mennyi vért veszíthetünk anélkül, hogy abból komolyabb bajunk származna?

Több-kevesebb vért gyakran veszít az ember, de olyan mindennapos esetek, mint egy orrvérzés, meg sem kottyannak az egészséges szervezetnek. A vérkészletünk egyébként is regenerálódik, hiszen a szervezetünk folyamatosan termeli az új vérsejteket - írja az index.hu.

Ki lehet hazánkban véradó? Részletekért kattintson !

Nagyobb vérveszteségnél azonban már időbe telik az újratöltés, egy véradás után például jellemzően 4-6 hét után áll helyre a vérszintünk. Átlagosan 15 százalékos vérveszteség az, ami még különösebb mellékhatás nélkül belefér, bár szédülés már ilyenkor is jelentkezhet, ha ez a mennyiség gyorsan távozik a testből. 15-30 százalék közötti veszteség már jellemzően rosszulléttel és gyorsuló szívveréssel, vérnyomáseséssel jár. A szervezet ilyenkor elkezdi megválogatni, hova juttat az egyre kevesebb vérből, így a végtagokba kevesebb ér el, és a bőr is fakulni, hűlni kezd.

Mennyi vért veszíthetünk?
Mennyi vért veszíthetünk?

30-40 százaléknál mindez még tovább fokozódik, az ember egyre zavartabbá válik, és el is ájulhat. 40 százalék fölött a szív már egyre kevésbé bírja fenntartani a keringést, gyors beavatkozás nélkül a szervek elkezdenek leállni. 50 százalékos vérveszteségnél a keringés teljesen leáll, a szervezet nem jut oxigénhez, és ha nem kap azonnali életmentő segítséget, valószínű előbb a kóma, aztán a halál.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.