Nemrég egy kutatás arra hívta fel a figyelmet, hogy influenza vagy más betegségek esetén nem véletlen, ha úgy érezzük, mintha éjszaka súlyosbodnának a tüneteink.
Nincs figyelemelterelés
A jelenség hátterében több tényező is állhat. Például, hogy nappal jobban eltereli a figyelmünket a tévé, a teázás és egy tányér forró leves, éjjel viszont csendben fekszünk a szobánkban, és nincs, ami egy kicsit másra terelné a gondolatainkat a betegségről.
Illetve nátha vagy influenza esetén maga a fekvés is problémás lehet, hiszen az orrváladék hátra folyhat, esetleg az orrunk is bedugulhat, vagy a köhögés miatt nem tudunk nyugodtan pihenni.
A cirkadián ritmus tehet róla
A tudósok szerint még egy fontos faktort figyelembe kell vennünk, ez pedig testünk cirkadián ritmusa. Napi biológiai óránk ugyanis nemcsak az alvás-ébrenlétet és bizonyos hormonok megfelelő termelődését szabályozza, hanem immunrendszerünk működésének irányításáért is felelős - ismertette Michael Smolensky cirkadiánritmus-kutató.
"Amikor az immunrendszer aktiválódik (mondjuk, megfázás esetén), a fertőzéssel küzdő sejtek többféle vegyületet bocsátanak ki, amelyek közül néhány gyulladást okoz a fertőzött szövetekben" - tette hozzá a szakértő.
Erre azért van szükség, hogy az immunrendszer elpusztíthassa a szervezetbe jutott kórokozókat, de az így létrejövő gyulladás is okozhat további tüneteket a betegnél - például lázat, torokfájást -, vagy súlyosbíthatja a már meglévőket. Ezt pedig akkor érezzük leginkább, amikor immunrendszerünk "maximumra kapcsol". Tehát az éjszakai alvás idején.
Egyszer fent, máskor lent
Ha mégis viszonylag jól alszunk, előfordulhat, hogy reggel érezzük rosszabbul magunkat - ez a szakértő szerint azért lehet, mert az immunrendszer fokozott aktivitása a reggeli órákban is tart.
Ezzel szemben délután és kora este védelmi rendszerünk valamivel kevésbé "pörög" a maximumon, így a professzor azt mondja, nem ritka, hogy ilyenkor a betegek jobban érzik magukat. Este és éjszaka viszont tüneteik valószínűleg ismét rosszabbodnak.
Forrás: time.com