Mindenki tapasztalta már, hogy akár pár csepp nyál félrenyelése is kiválthatja a köhögést, méghozzá olyan gyorsan, hogy az idegen anyag ne legyen képes lejjebb csúszni a légcsőben a tüdő felé. De sok olyan irritáló dolog létezik, amely nem ezt a visszakézből bekövetkező akciót váltja ki, de köhögni mégis kell miatta. A szerteágazó okok következtében a köhögés is sokféle.
A köhögés legfontosabb kiváltói a következők
- Allergének: pollen, por, állati szőr, penész
- Irritáló anyagok: dohányzás, belélegzett másodlagos füst, légszennyezés, vegyszerek párája, parfümök, légfrissítők
- Orvosi problémák: gyakori megfázás, felső légúti fertőzés, influenza, tüdőgyulladás, szamárköhögés, asztma, gastrooesophagealis reflux betegség (GERD), sinus fertőzések, a garatba csorgó váladék, akut hörghurut, krónikus hörghurut, hörgőtágulat , krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), rák, szívelégtelenség
- Gyógyszerek: ACE-gátlók , béta-blokkolók.
Nem is lehet mindegyik ellen ugyanúgy védekezni, de azért akad egy csomó praktika, amit egységesen bevethetünk a kellemetlen irritáció és a nyomában fellépő terhes, olykor kifejezetten fájdalmas köhögés ellen.
Száraz vagy hurutos?
A száraz köhögés általában a megfázás és az influenza vírusok, az allergia, a savas reflux, az ACE-gátló gyógyszerek, illetve az irritáló anyagok, például a cigarettafüst következménye. A nedves (vagy hurutos) köhögést gyakran a megfázás, az influenza, vagy COPD okozza. A tartós vagy krónikus köhögés legalább három hétig tart, és szívbetegség, asztma, tüdőbetegség, hörghurut vagy szamárköhögés okozhatja.
Ha a köhögés okát sikerült diagnosztizálni, és kizárt minden olyan súlyos mögöttes betegséget, amelyet kezelni kell, a köhögés tünetei gyakran enyhíthetők vagy gyógyíthatók otthoni praktikákkal is. Ezeket azonban érdemes megbeszélni a kezelőorvossal.
A köhögés számos tüdőt, illetve légutakat érintő megbetegedés kísérője lehet: közülük a legtöbb könnyen és viszonylag gyorsan kezelhető, ritkább esetben viszont komolyabb problémát is jelezhet. Időnként tulajdonképpen mindenkinél előfordulhat, de még a krónikus – azaz legalább 8 héten át tartó – köhögés is a nemdohányzók legalább 40 százalékát érinti. A témáról korábban itt írtunk bővebben.
Lássuk mit lehet tenni köhögés ellen
- Maradjunk hidratáltak, és igyunk sok vizet, ami segít az orrváladék oldottabbá tételében.
- Inhaláljunk! Az egyszerű vízgőz is hasznos. Vegyünk forró zuhanyt, vagy forraljunk vizet, és a fejünkre törülközőt borítva a sátor alatt lélegezzük be a meleg párát. Ha kényelmetlen, nem szabad folytatni, az asztmások pedig ezzel ne is kísérletezzenek, mert a gőz ronthat a tüneteiken.
- Használjunk párásítót a váladék lazítására.
- A sósvizes gargarizálás felszakítja a váladékot a torokból.
- Használjunk extra párnát, hogy fejünket megemelhessük éjszaka.
- Ne dohányozzunk, és kerüljük el a másodlagos füstöt.
- Kerüljük irritáló anyagok – por, illatanyagok vagy szennyező anyagok – belélegzését.
- Használjunk mézet, amely felnőtteknél és 1 évesnél idősebb gyermekeknél önmagában alkalmazható, és köhögéscsillapító hatású.
- A gyömbértea megnyugtatja a torok gyulladását.
- Az eukaliptuszolaj párologtatóban használható, vagy bedörzsölhetjük be vele a mellkast, hogy segítsen feloldani a váladékot.
- A menta leginkább teában alkalmazható a tüdőben lévő váladék fellazítására.
- A mentolos cukorka mérsékeli a köhögési ingert.
- Az édesgyökér köptetőként működik.
- A vörös szil megnyugtatja a torkot.
- A meleg csirkehúsleves enyhíti a felső légúti fertőzések tüneteit.
- A teobromid, a csokoládé összetevője elfojtja a köhögést okozó idegi aktivitást.