Minden eddiginél több halálos áldozat
Az influenzavírus elleni harc minden ősszel, illetve télen állandó téma. Amerikában tavaly minden eddiginél több halálos áldozatot szedett a betegség, az oltáskészletekből sok intézmény hamar kifogyott. Ráadásul olyan kutatási eredmények jelentek meg, amelyek szerint az oltás csak körülbelül 30 százalékos hatékonyságú, ami szintén sok embert visszatartott attól, hogy beadassa magának.
Nem jelent teljes védettséget
Az influenzaoltások összetételét általában az alapján határozzák meg, hogy az adott szezonban melyik vírustörzsek elterjedése várható a legnagyobb mértékben a szakértők szerint. Ez azonban azt jelenti, hogy az oltás nem jelent védettséget mindegyik mutáció ellen. Éppen ezért orvosok egy csoportja, köztük Dr. Darrick Carterrel, célul tűzte ki, hogy olyan megoldást találjon, amely a lehető legtöbb vírustörzs és mutáció ellen védelmet jelenthet.
Éppen ezért olyan vakcinán kezdtek el dolgozni, amely bőrön át juttatható a szervezetbe. Kutatásaik igazolták, hogy az oltóanyagot nem szükséges feltétlenül az izomba beadni ahhoz, hogy széleskörű immunválaszt váltson ki és hatékony legyen.
Tapaszokba szárított vakcinák
A kutatás jelenlegi fázisában mikrotűkkel ellátott tapasz megalkotásán munkálkodnak a szakemberek, amely szerintük számos más probléma megoldására is a jövő egyik igazán hatékony és széles körben elterjeszthető módszere lehet. A tervek szerint a vakcinát beleszárítanák a tapaszokba, és a mikrotűk által a bőrön létrehozott apró sérüléseken át szivárogna a szervezetbe.
A tapasz használata fájdalommentes lenne, ráadásul csupán néhány percig kellene a bőrön hagyni. A vakcina jelenleg fejlesztés alatt áll. A költséghatékony gyártás részleteit is ki kell majd dolgozniuk, de Dr. Carter szerint nagyjából 10 éven belül a piacra kerülhet az influenza elleni tapasz.
Forrás: dailymail.co.uk