Öt általános egészségügyi tévhit

Az évek során az emberek rengeteg egészségügyi tévhitet raktároztak el a fejükben, s úgy vélik, megdönthetetlen orvosi tényekről van szó. Az ok, hogy keveseknek jut idejük alaposan utánanézni a dolgoknak, és a többség inkább kész tényként fogadja el, amit már gyermekkorában is hallott.

Manapság, mikor az interneten azonnal hozzá lehet jutni a megfelelő információkhoz, az ember azt gondolná, hogy a tévhitek helyett a tények beszélnek, de igazából olyan méretű adathalmaz áll rendelkezésre, hogy a bozót csak sűrűbb lett, ahelyett, hogy tiszta ösvényre lelnénk.

Tilos felébreszteni az alvajárót?

Ilyen tévhit például, hogy az alvajárót felébreszteni veszélyes. Az alvajárás meglepően gyakori jelenség, a lakosság akár 15 százalékát is érintheti, különösen a gyerekeket. A szakértők szerint azonban éppen az a fontos, hogy felébresszük az alvajárót, hiszen bár ilyenkor valószínűleg kicsit zavarodottak lesznek, még mindig veszélytelenebb, mint hagyni, hogy sétáljanak, és esetleg megsértsék magukat, vagy lezuhanjanak valahonnan.

Strandolás előtt ne együnk?

Gyerekként valószínűleg minden uszodai látogatás, vagy élővíz partján eltöltött nyaralás idején végig kellett hallgatni a fontos tanácsot, miszerint étkezés után nem szabad azonnal a vízbe menni, mert akár meg is fulladhat az ember.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Számos tévhit terjed a fogyással kapcsolatban, amelyeknek ideje véget vetni. Ebben segít nekünk Nick Mitchell, az Ultimate Performance nemzetközi edzéstechnikai cég alapítója, aki a fogyással kapcsolatos tíz leggyakoribb tévhitet foglalta össze. Részletek!

Tény, hogy evéskor a vér a gyomor irányába áramlik, hiszen az emésztéshez ez elengedhetetlen. De arra már nagyon kicsi az esély, hogy emiatt kapjon az ember görcsöt és megfulladjuk. Nyugodtan lehet mítosznak tekinteni az egészet. Azt viszont továbbra se felejtsük el, hogy felhevült testtel hideg vízbe ugrani kifejezetten veszélyes.

Kék lenne a vérünk?

Aki már látta valaha saját vénáját a kezén vagy a lábán, biztos meg volt győződve arról, hogy a vére kék. A hagyomány szerint ez azért van, mert a testnedv csak az oxigén hatására válik pirossá, ha éppen nincs benne, akkor kék színű lesz. Nos, ez természetesen tévedés.

A cukortól hiperaktív lesz a gyerek?

A cukortól hiperaktív lesz a gyerek?

A vénáink azért kék, mert a bőrünk meglehetősen komplikált módon fogadja be és veri vissza fényt. Ráadásul nem mindegy, hogy milyen mélyen van az adott vércsatorna a bőr felszínétől. Minél mélyebben, annál kékebbnek tűnik a vér. És ellentétben a másik tévhittel, a vérben lévő vasnak nincs hatása annak pirosságára.

Nem a nyelvünkön érezzük az ízeket?

Szinte mindenki tisztában van vele, hogy nyelve melyik területén milyen ízt érzékel. Csakhogy a "nyelvtérkép", ami meghatározza az ízérzékelések helyét egy egyszerű félrefordításból született. Edwin Boring német tudós 1901-ben írta értekezését, amit nem sikerült jól lefordítani és ez a dezinformáció terjedt el világszerte.

Valójában az ízeket a bimbókon érzékeljük a nyelv minden területén. És nem négyféle (édes, sós, savanyú, keserű) ízt érzékel az ember, ugyanis létezik egy ötödik, az úgynevezett umami .

A gyerekek felpörögnek a cukortól?

Népszerű tévhit az is, hogy a gyerekeknél a cukor hiperaktivitást okoz, és nagymennyiségű édesség fogyasztása esetén a gyerekek felpörögnek. Nos, a valóságban a kutatók rengeteg tesztet végeztek a témában, de nem sikerült döntő bizonyítékot találniuk arra, hogy a cukortól a kicsik önkívületi állapotba jutnának.

Forrás: MNT

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.