A robotsebészeti technológia magyarországi megjelenésére húsz éve vár a szakma. Az újonnan beszerzett, világszínvonalú berendezést pedig több szakmai terület, egyebek mellett az urológia, a nőgyógyászat, a tüdősebészet és a fej-nyaki sebészet is ki tudja majd használni - ismertette Kásler Miklós az új robotsebészeti gépet bemutató sajtótájékoztatón. A projektben a lipcsei egyetem ad szakmai hátteret a két intézmény szakembereinek.
200 műtétet terveznek másfél éven belül
A beszerzés része a két robotsebészeti eszköz és a hozzájuk tartozó két ultrahangkészülék laparoszkópos fejjel. Az eszközöket az év végén telepítik, és vállalták, hogy a két intézet 100-100 robotsebészeti urológiai és nőgyógyászati beavatkozást végez el a projekt lezárultáig, vagyis 2023 februárjáig - mondta el Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója.
Már 5 millió beteget műtöttek meg így
Tenke Péter, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet urológiai osztályának vezetője elmondása szerint a robotsebészetet már 20 éve alkalmazzák a gyógyításban világszerte, és eddig mintegy ötmillió beteget operáltak meg ilyen módszerrel. A robotsebészetben azóta is folyamatos az innováció: már 2250 szabadalmat fogadtak el, jelenleg is további 1500 szabadalom vár befogadásra.
Így zajlik egy beavatkozás
A robotsebészeti műtét során a sebész négy robotkarral dolgozik. Ezek a karok olyan eszközöket mozgatnak, amelyek végződései jelentősen meghaladják az emberi csukló mozgáslehetőségeit, így sokkal precízebb beavatkozások válnak lehetővé. A műtéti területen lehetőség van továbbá 10-15-szörös nagyításra is, a folyamatot pedig három dimenzióban látja az operáló orvos.