Az 1918-as spanyolnáthajárvány a történelem egyik legnagyobb pandémiája volt, a Föld teljes lakosságának mintegy 3-5 százalékát elpusztította. A kórokozó - az influenza A nevű vírusa - az Egyesült Államokban, egy kansasi katonai bázison kezdett terjedni; a betegségről akkoriban a semleges Spanyolország sajtójában megjelent híradásokat átvevő európai újságok írásaiból szereztek tudomást az emberek, innen eredeztethető a "spanyolnátha" elnevezés.
A koronavírus-járvány kitörése óta érezhetően megnőtt az érdeklődés a spanyolnátha iránt, ami nem csoda, hiszen sok a hasonlóság a két pandémia között (noha szerencsére a jelenlegi kevésbé pusztító). Nézzünk csak meg néhány szalagcímet az 1918-as újságokból!
- "Kissing Is Barred While Influenza Is Lurking About" - magyarul: "Betiltották a csókolózást az inlfuenzaveszély miatt" (Tombstone Epitaph, 1918)
- "Quarantine Will Be Lifted: Schools and Places of Amusement to Reopen" - magyarul: "Feloldják a karantént: újra megnyitnak az iskolák és a szórakozóhelyek" (Chattanooga News, 1918)
- "Wellesley College to Break Quarantine to See Show" - magyarul: "A Wellesley Főiskola megszakítja a karantént, hogy lássa a show-t" (Boston Globe, 1919)
Ismerős helyzet, igaz? Ezek a hírek akár ma is megjelenhetnének. És ha már az egyezésekről van szó: a két világjárvány a szerelmi és a szexuális életre is hasonló hatással volt, annyi különbséggel, hogy a spanyolnátha idején - részben az eltérő korszellem, részben a járvány súlyossága miatt - még több akadály gördült az emberek elé (ez a fent ismertetett szalagcímek közül az első alapján sejthető is). Ennek részleteiről itt olvasható átfogó cikk.
Ne érj a katonához
Amikor a spanyolnátha terjedni kezdett, világszerte több városban betiltották, vagy legalábbis szabályozták a csókolózást, hogy elejét vegyék az újabb és újabb megbetegedéseknek. "Egyes szigorítások értelmében nem lehetett megcsókolni, megölelni a háborúból hazatérő katonákat (az első világháború nagyjából ekkor ért véget - a szerk.), mert úgy sejtették, ezek a férfiak vírushordozók" - magyarázza Roi Mandel, a MyHeritage nevű, genealógiával (származástannal) foglalkozó oldal kutatója.
Mint azt a Bisbee Daily Review egyik 1920-as száma írja, Madridban letartóztattak egy férfit, mert megcsókolta a feleségét az utcán. A törvény értelmében ugyanis az influenza idején a férfiak nem tehettek ilyet a nőkkel nyilvánosan. (Itt megjegyeznénk, hogy a csókolózás akkoriban a járványtól függetlenül is érzékeny téma volt, a spanyolnátha előtt pár évvel még tabunak számított, és olyan cikkek jelentek meg róla, amelyek a veszélyességét taglalták.) Természetesen voltak, akik tiltakoztak a szigorú szabályok ellen. Mandel a vizsgálódása során rábukkant egy cikkre, amelyben arról írtak, az Ohio állambeli Cincinnati polgármestere szemet hunyt azon meleg fogadtatás felett, amelyben az emberek az első világháborúból hazaérkező katonákat részesítették.
A csókolózás kerülése mellett egyébként nagyjából olyan általános járványügyi ajánlások, előírások voltak érvényben a spanyolnátha idején, mint ma, a koronavírus-járvány alatt. A Democratic Banner egy 1918-as száma szerint Rupert Blue sebész tábornok azt javasolta az embereknek, hogy kerüljék a tömeget, a "felelőtlen köpködést", illetve a poharak vagy zsebkendők másokkal való megosztását. Néhány helyen karantént is elrendeltek, bezártak egyes boltokat, tiltották az összejöveteleket - főleg az olyan frivolnak tartott eseményeket, mint a cirkuszi előadások vagy a vásárok, mutatott ra Naomi Rogers, a Yale Egyetem orvostörténésze. "Érdekesség, de a mozi sorsáról már nehezebben döntöttek az illetékesek. Bár tisztában voltak vele, milyen veszélyes, hogy sok ember gyűlik össze zárt helyen, nem tudtak szemet hunyni a mozi azon előnye felett, hogy a segítségével könnyedén lehet tájékoztatni a lakosságot az egészségügyi szabályokról" - így Rogers.
Csókolózás pingpongütővel
Az emberek tehát nem voltak teljesen elvágva a civilizációtól, a távolságtartásra vonatkozó szabályok miatt azonban szinte lehetetlenné - vagy legalábbis nagyon körülményessé - vált az ismerkedés, a randevúzás. Ez főleg az egyedülállók számára jelentett óriási érvágást; Mandel szerint sokan arra kényszerültek, hogy újsághirdetés útján keressenek házastársat, a szerelmes levelek pedig fénykorukat élték. Persze a már egy ideje együtt lévő szerelmespárok is megszenvedték a helyzetet: eleve azt is csak trükkösen tudták megoldani, hogy találkozzanak, hát még ahhoz mennyi kreativitás kellett, hogy "érdemben" is foglalkozhassanak egymással a légyottok alatt!
Számos bizonyíték van rá, hogy többféle - mondjuk úgy - érdekes találmány segített a például csókolózásra vonatkozó tiltás megkerülésében, az egyikről a Popular Science Monthly korabeli számában hirdetés is megjelent. Az eszköz úgy festett, mint egy pingpongütő (a reklámszöveg szerint ráadásul lehetett is annak használni), és csókolózáskor a szerelmeseknek a szájuk közé kellett helyezni. Noha a nyélre erősített, kör alakú keretbe foglalt hálós anyag állítólag antiszeptikus, vagyis fertőtlenítő hatású réteggel volt bevonva, mondanunk sem kell, hogy semmiféle védelmet nem nyújtott a használóinak. Legalább ugyanennyire népszerű volt a papírzsebkendőn keresztüli csókolózás is, amelyet szintén nem lehet vírusbiztos megoldásnak nevezni - már csak azért sem, mert akkoriban még porózus, azaz lyukacsos szerkezetű anyagokat használtak, amelyek nem védtek kellőképpen a nyálcseppecskék ellen.
Felpezsdül a (szexuális) élet
A spanyolnátha-járvány 1919-ig három hullámban pusztította az emberiséget, de utána sem tűnt el teljesen: még az 1920-as években is jelentkezett, de már csak belesimulva a szezonális influenzába. Szép lassan minden visszatért a rendes kerékvágásba, például ismét lehetett normális körülmények között randevúzni. Sőt: igencsak felpezsdült a szexuális élet is, úgy tűnik, a huzamosabb ideig tartó, kényszeres távolságtartást túlzott intimitással próbálták kompenzálni az emberek.
Az 1920-as évek elején számos újság beszámolt bizonyos kétes hírű partikról, amelyeken olyan párok vettek részt, akik összebújni ugyan nem akartak a kedvesükkel, minden mást azonban szívesen csináltak volna vele. A szinglik például úgy simogatták, csókolgatták kiválasztottjukat, hogy közben a barátaik is ott voltak mellettük, az ismerősök közelsége ugyanis segített visszatartani őket attól, hogy szexuális aktusba bonyolódjanak.
Nos, ahogy a mondás tartja: a történelem ismétli önmagát. Kíváncsiak vagyunk, a koronavírus-járványt is pezsgő '20-as évek követik majd, és ha igen, milyen extremitásokkal találkozunk majd a szerelmi életben.