Teljesen új elmélet őseinkről

Európa, nem pedig az idáig feltételezett Afrika lehet az ember evolúciós történetének első ismert állomása egy friss kutatás szerint.

Részben átírhatja az emberré válás történetét egy közelmúltban készült kutatás. Az emberi evolúció történetét mindössze két fogmaradvány alapján vizsgálták eddig, amely bő hétmillió évvel ezelőttről származott. Mindkettő a Graecopithecus nevű főemlőstől származik, melynek maradványait a Balkánon találták meg: egyet Görögországban, egyet pedig a mai Bulgáriában. Ezeket a leleteket új szempontok alapján vizsgálták, és az Index cikke szerint új megvilágításba kerülhet őseink eredete.

Az élelmiszer-feldolgozó ipar folyamatai megváltoztatták az emberi száj baktériumflóráját, ami krónikus problémákhoz vezetett - derül ki egy friss tanulmányból, amely szerint őseink sokkal egészségesebb fogazattal büszkélkedhettek, mint mi. Milyen mosolya volt az ősembernek? Cikkünkben olvashat róla!

Mikor válhatott el a majom és az ember?

A fő kérdés, hogy minek tekintendő ez a csimpánz méretű főemlős: majomnak, mint azt idáig általában gondolták, vagy pedig - és itt jön az új hipotézis - a majmok törzsfejlődésétől már elváló időszakból származó előembernek. Kérdés, hogy a lelet már a csimpánzok és az emberek őseinek különválása előttről, vagy azt követő időszakból származik-e. Ebben a leletek fogazatának vizsgálata adhat választ: a majmok fogainak gyökerei erősebben különágaznak, mint az emberé, a kérdéses fogak pedig inkább emberi jellegzetességeket mutatnak. A kutatók véleménye is megoszlik abban, hogy előemberi jellegzetességeket mutató majomról, vagy majomjegyekkel rendelkező előemberről van-e inkább szó.

Az elmélet új megvilágításba helyezheti őseinket
Az elmélet új megvilágításba helyezheti őseinket

Az érvényes elmélet szerint az emberek és a majmok őseinek vonala 5-7 millió évvel ezelőtt vált el egymástól Afrikában. A mostani felfedezés ezt kérdőjelezi meg, a kérdéses leletek ugyanis 7,1, illetve 7,2 millió évesek. A tübingeni kutatócsoport feltételezése szerint a különválás tehát korábban mehetett végbe, mint idáig gondolták, és talán nem is Afrikában, hanem valahol itt, a Mediterráneum keleti térségében történhetett meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra