Egy 15 ezer éves tibeti gleccserből vett mintát vizsgáltak meg az amerikai Ohiói Állami Egyetem kutatói. A tudóscsoport célja, hogy az eddig kevésbé vizsgált nyugat-kínai gleccserekről minél több információt megtudjanak. A Tibet észak-nyugati részéről, mintegy 6200 méter magasról származó mintában összesen 33 vírust tudtak azonosítani, ebből 29 olyan, amelyet az emberiség eddig még nem ismert - számolt be róla az IFLScience.
Kell-e félnünk ezektől a vírusoktól?
A gleccserek kialakulása igen lassú folyamat, és ezalatt a por és a különböző gázok mellett rengeteg vírust is magukba zárnak a jégtömegek - ismertette az egyik kutató, Zhi-Ping Zhong. Elmondása szerint az újonnan felfedezett 29 vírus egyébként az emberekre valószínűleg nem jelent veszélyt. Úgy vélik, hogy ezek a kórokozók inkább a talajban és a növényekben élnek és terjednek. Ami viszont érdekessé teszi őket, hogy még az extrém hideg körülmények ellenére is megtartják fertőző- és szaporodóképességüket.
Mi várható a jövőben?
Egyébként több mint 100 évvel ezelőtt fedezték fel az első jégbe zárt vírusokat, szóval már régóta számítanak rá a szakemberek, hogy a globális felmelegedés visszafordíthatatlan következményei előbb-utóbb a felszínre hozzák ezeket a titokzatos kórokozókat. Azt azonban nagyon nehéz előre megjósolni, hogy előkerülhet-e így olyan vírus is, ami potenciális veszélyt jelent az emberiségre.