"Lehet, hogy furcsának fog hangzani, de úgy érzem nem tudok teljes életet élni a tokám miatt. Egyszerűen annyira zavar, hogy idegen emberek között mindig feszélyezve érzem magam, legszívesebben folyamatosan egy sállal, vagy kendővel takarnám el a nyakam. Konkrétan gyűlölöm a testem ezen pontját, és ez már a párkapcsolatomra is rányomja a bélyegét. A barátom, ha kettesben vagyunk szereti simogatni a nyakam, én viszont legszívesebben a föld alá bújnék ilyenkor, lever a víz, ideges leszek, ha csak ott hozzám ér. Mert folyton az jár ilyenkor a fejemben, hogy őt is taszítja a tokám, hogy undorodni fog tőlem. Annyira szégyellem, és nem tudom, mit kéne csinálnom, hogy jobb legyen ez a helyzet. Természetesen próbáltam már különféle krémeket és torna gyakorlatokat, és a párom azt mondja, hogy ő így szeret és egyébként is csak én fújom fel a dolgot, de egyszerűen a paranoiámmá vált ez a dolog, és nem tudok folyamatosan nem erre gondolni. Mit tehetnék, hogy jobb legyen, hogy el tudjam fogadni magam? - tette fel kérdését olvasónk , aki az Orvos válaszol nevű szolgáltatásunkban Dr. Kiss Huba Gergely pszichiátertől kért segítséget.
Ahogy elkeseredett olvasónk leveléből is látszik, akár egy triviálisnak tűnő szépséghiba is könnyen okozhat negatív testképet és csökkent önértékelést, extrém esetekben pedig akár magánéleti-, párkapcoslati problémákhoz is vezethet.
Nem csak a túlsúlyosokat súlytja
Hiába vagyunk csinosak és vékonyak, a toka kialakulása egyáltalán nem feltétlenül függ a súlyunktól . Megjelenésének leggyakoribb okai között genetikai, azaz öröklött tényezők szerepelnek, de vannak esetek, amikor komoly betegség húzódik az áll alatti rész megvastagodása mögött. Toka tehát nemtől és kortól függetlenül bárkinél jelentkezhet, védekezni ellene nem igen lehet.
Míg a kevésbé érzékenyek számára mindez semmilyen problémát nem jelent, addig vannak, akiket ez az apró szépséghiba lelkileg is komoly próbatétel elé állít. Bár nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a külsőségek helyett belső értékeinkre kellene a hangsúlyt fektetni, mégis tény, hogy sokak számára a külső megjelenésük nagyban hozzájárul a mindennapi közérzetük alakulásásohoz.
Megoldás azonban létezik, mind a testi adottságok korrigálására , mind pedig a lelki nehézségek leküzdésére. Ebben erősítette meg olvasónkat is válaszában Dr. Kiss Huba Gergely pszichiáter szakértőnk.
A szakértő válasza
"Testünk nem mindig felel meg az elvárásainknak" - kezdte válaszát Dr. Kiss Huba Gergely pszichiáter, majd megpróbálta megnyugtatni elkeseredett olvasónkat, miszerint ma már a legtöbb esetben van lehetőség arra, hogy plasztikai műtéttel orvosolják, korrigáják az ilyen jelleggű apró testi hibákat. Hozzátette, hogy olvasónk esetében egy másik lehetőség is számításba vehető, ezt pedig a pszichoterápia, ami arra irányulna, hogy az érintett megtanuljon elfogadóbbá válni magával, a testével és személyiségével szemben. Szakértőnk szerint egy ilyen esetben akár mindkét lehetőség szóba jöhet, erről azonban érdemes személyesen is kikérni egy szakember véleményét.