Tudod, hogy miért sárga a vizelet? Mutatjuk

Már kisgyerekként megtanuljuk, hogy a széklet barna, a vizelet pedig sárga. De vajon mi okozza a pisi színét? Most kiderül.

A vizeletünk vízből, elektrolitokból, valamint a vesék által kiszűrt anyagcsere-végtermékekből áll. De vajon mi okozza a sárgás árnyalatot? Egy új tanulmány éppen erre kereste a választ – nézzük, mire jutottak a kutatók.

vécépapír, mosdóhasználat, vizeletürítés
Már kisgyerekként megtanuljuk, hogy a széklet barna, a vizelet pedig sárga. Fotó: Getty Images

A rikító narancssárga bilirubin átalakulása

A húgyhólyagunkból távozó folyadék színe már régóta az orvostudomány egyik legfontosabb témája, ugyanis a pisi jellemzői sok mindent elárulnak egészségi állapotunkról. Azt már 1868-ban kiderítették a tudósok, hogy a sárga elszíneződés az urobilin nevű anyagnak köszönhető, egy friss kutatás azonban arra kereste a választ, hogy ez hogyan alakul ki a szervezetben.

A Marylandi Egyetem és a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) szakértői megállapították, hogy a vizelet sárgás árnyalatáért a bilirubin (BilR) tehető felelőssé. Ez akkor keletkezik a szervezetben, amikor egy vörösvérsejt az életciklusának végéhez ér (hat hónaposan) – ilyenkor alakul át rikító narancssárga bilirubinná. Ez a pigment kezd el felszívódni a belekben, majd részben újrahasznosul a szervezetben, vagy pedig kiürül.

A bélbaktériumok mindezek után egy színtelen melléktermékké, az urobilinogénné alakítják a bilirubint. Ebből lesz később az urobilin, amely a vizelet sárgás árnyalatát okozza.

Ilyen a húgyhólyag, ha sokáig pang benne a vizelet
Egy egészséges ember naponta nyolc alkalommal keresi fel a mellékhelyiséget, sokan azonban inkább visszatartják valami miatt. Pedig a vizelési inger nem véletlenül jelentkezik, és nem is egészséges visszatartani!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra