Új fajt hoztak létre klónozással

Tudósok teljesen új, ember alkotta egérfajt hoztak létre, egyben a világ első emlősállatát, amelynek génjeit újrakombinálták.

Kínai kutatók létrehozták az első sikeres, élő emlősöket teljesen átalakított genommal – olvasható a ZME Science portálon. A Kínai Tudományos Akadémia kutatói arról számoltak be, hogy sikeresen rekombinálták egy élő egér kromoszómáit. A Hsziao Zhu, azaz „Kis Bambusz” nevet viselő egér genomja 19 pár kromoszómával rendelkezik, eggyel kevesebbel, mint a természetes, és mindez a tudósok beavatkozásának köszönhető.

Az új faj létrehozása áttörést jelent a szintetikus biológiában. Fotó: Getty Images
Az új faj létrehozása áttörést jelent a szintetikus biológiában. Fotó: Getty Images

A pekingi kutatók teljesen újraalkották az egér génjeit egy olyan folyamat révén, amelynek során a kromoszómákat különböző szegmensekre bontották, majd új összeállításban újra összerakták. Ez az első alkalom, hogy egy élő szervezet léptékében ilyen folyamatot hajtottak végre anélkül, hogy az súlyosan befolyásolta volna az egyed túlélési képességét. Ez azt jelenti, hogy Kis Bambusz tulajdonképpen egy teljesen új, ember alkotta egérfaj első egyedévé, egyben a világ első emlősállatává vált, amelynek génjeit teljesen újrakombinálták.

CRISPR segítségével manipulálták a kromoszómákat, amelyeket egy egyedi, reproduktív egérőssejt tartalmazott, amelyet kifejezetten ehhez a kísérlethez hoztak létre. A rekombinált egereket ezután párosítani engedték a nem módosított állatokkal, ami sikeres terhességeket eredményezett, bár viszonylag alacsony arányban. E párok utódai a szüleik manipulált kromoszómáit tartalmazták, bemutatva, hogy az ilyen génszerkesztés hatásai generációkon átívelhetnek. Annak ellenére, hogy az egerek sejtjeiben a természetes egerekhez képest teljesen más kromoszómacsomag található, teljesen egészségesnek tűnnek, és normális viselkedést mutatnak.

„Ez azt jelenti, hogy a világon először sikerült teljes kromoszóma-átrendezést elérnünk emlősöknél, ami új áttörést jelent a szintetikus biológiában” – mondta Li a South China Morning Post szerint. A kutatók szerint eredményeik áttörést jelentenek a biomérnöki technológiában, segítenek megérteni az emlősök kromoszómáinak hatását, és mélyebb megértést nyerhetnek általuk a növekedés és fejlődés, a reproduktív evolúció, sőt egy faj létrejöttének molekuláris mechanizmusairól is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra