Új módszer a nukleáris hulladékok kezelésére

A nukleáris hulladékok könnyebb kezelését szolgáló eljárást dolgoznak ki Szegeden. Az erről szóló megállapodást a napokban írták alá a Tisza-parti városban.

A működő, és az újonnan építendő paksi blokkok stabil és biztonságos működtetése mellett fontos a nukleáris hulladék, köztük a kiégett fűtőelemek kezelése is. Erre javasolt egy kidolgozandó megoldást Gérard Mourou, aki tavaly elnyerte a fizikai Nobel-díjat.

nukleáris hulladék, atomerőmű, Paks, Szeged, SZTE
Hétfőn írták alá a megállapodást. Fotó: u-szeged.hu

Forradalmi kutatási program

Jelenleg több nemzetközi szervezet dolgozik egymással együttműködve ezen a területen. A hosszú felezési idejű nukleáris hulladékot stabil vagy gyorsan lebomló magokká alakító lézeres neutron forrás kifejlesztését a kormány három évig - összesen 3,6 milliárd forinttal - támogatja, mint nemzeti kutatási programot. A nemzetközi konzorcium munkáját a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) koordinálja, de a kutatásban részt vesz a párizsi Ecole Politechnique egyetem és a kaliforniai székhelyű Tri Alpha Energy vállalat is.

Felkerül Szeged a tudományos világtérképre

Így hat a szervezetre a sugárzás - részletek!

A nukleáris hulladékok könnyebb kezelését szolgáló projekt egy olyan ambiciózus tudományos kezdeményezés, amely a környezet és általában az emberiség számára is nagyon fontos. Ez a kutatási program nemcsak a szegedi kutatóközpontot, hanem a várost és a Magyarországot is elhelyezi a tudományos világtérképen - mondta a három - magyarországi, csehországi és romániai - kutatóközpont munkájának összehangolásáért felelős ELI Delivery Consortium vezérigazgatója, Allen Weeks.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra