Új módszerrel gyógyítják a gerincvelőt

A világon először tesztelhetik sérült gerincvelő gyógyítását egyfajta őssejtekkel Japánban.

Az indukált pluripotens őssejteket, avagy iPS-sejteket úgy hozzák létre, hogy eltávolítják egy ember érett sejtjeit - például a bőrből vagy a vérből -, majd újraprogramozzák, hogy úgy viselkedjenek, mint egy embrionális őssejt. Ezáltal az emberi szervezet többféle szövete kifejlődhet belőlük. A Kiotói Egyetem tudósa, Jamanaka Sinja és kutatótársa, John Gurdon 2012-ben orvosi Nobel-díjat kapott , mert érett sejtekből iPS-sejteket hozott létre.

Négy sérültet kezelhetnek

A tokiói Keio Orvostudományi Egyetem kutatócsoportja Okano Hidejuki és Nakamura Maszaja vezetésével négy olyan, 18 évesnél idősebb pácienst keres, akik 2-4 héttel korábban szenvedtek sport- vagy közlekedési balesetben gerincvelő-sérülést , amely végtagjaik mozgatásában korlátozza őket. Úgy vélik ugyanis, hogy a kezelés a baleset utáni 2-4 hétben lehet hatásos. Egy-egy páciens gerincvelőjének sérült területére fognak befecskendezni mintegy kétmillió iPS-ből programozott idegsejtet.

"Húsz évvel a kutatás kezdete után végre elindíthatjuk a klinikai teszteket. Szeretném, ha minél hamarabb biztonságos gyógymódot tudnánk kínálni a betegeknek" - mondta el a magánegyetem sajtótájékoztatóján Okano. A páciensek keresését ősszel kezdhetik. A beavatkozás utáni rehabilitáció nagyjából egy éve alatt a kutatók figyelemmel kísérik a sejtbeültetés hatásosságát és biztonságát. A beültetendő sejteket a Kiotói Egyetemen fagyasztva tárolt iPS-sejtekből fogják létrehozni.

Indukált pluripotens őssejtekkel gyógyíthatják a gerincvelő sérülését
Őssejtekkel gyógyíthatják a gerincvelő sérülését (fotó: iStock)

Okano és csapata korábban egy lebénult majmot kezelt ezzel a módszerrel - a gyógyítás akkor sikeres volt, az állat újra tudott járni. A Keio Egyetem tudósai mindenekelőtt az eljárás biztonságát tesztelik, ezért először csak nagyjából 2 millió sejtet ültetnek be egy betegbe, a jövőben viszont ezt a számot akár tízmillióra is növelnék. Nakamura Maszaja, a Keio ortopédiaprofesszora elmondta, csapata "két vagy három éven belül" szeretné igazolni, hogy az eljárás biztonságos olyan pácienseknél is, akik régebben szenvedtek gerincvelő-sérülést. A Japán Gerincvelő Alapítvány becslései szerint az országban több mint százezer gerincvelősérült él.

Népszerű kutatási téma

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A japán egészségügyi minisztérium szakbizottsága hétfőn hagyta jóvá a kutatást. Tavaly a Parkinson-kór iPS-kezelésének klinikai tesztjeit kezdték el Japánban, valamint a minisztériumi bizottság korábban zöld utat adott egy ritka szembetegség iPS-gyógyítására is. Hétfőn a japán egészségügyi tárca egy másik klinikai tesztet is megvizsgált: az Oszakai Egyetem kutatói az iPS-ből szaruhártyasejteket programoztak, hogy beültetésükkel szembetegséget gyógyítsanak. Döntést egyelőre nem hoztak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.