Ezért egészséges a kempingezés

A kutatók azt állítják, hogy egy hét kempingezés helyreállítja az alvási mintáinkat szabályozó biológiai óránkat.

A modern élettel járó elektromos fény és a napfény csökkent behatása akadályozza a normális alvást - állítják A legújabb számában közzétett tanulmányukban szakértők. Kísérletük eredményei alapján azonban nyolc alanyban a biológiai óra újra szinkronba állt a napfelkeltével és naplementével, miután néhány napot eltöltöttek a szabadban.

A Földön minden életforma kifejlesztett olyan bioritmust, amely a napfelkeltét és a naplementét jelzi előre. A kutatások azonban kimutatták, hogy az 1930-as évektől elterjedt mesterséges fény kedvezőtlenül hatott a napi biológiai óránkra, és lehetővé tette az embereknek, hogy sokkal tovább maradjanak fenn, mint amit az evolúció kialakított.

Egy másik érdekes tanulmány arra mutatott rá, hogy hidegben a biológiai óránk is másként jár! A kísérlet során a Coloradói Egyetem munkatársai először az alanyok természetes és mesterséges fénynek való kitettségét vizsgálták megszokott környezetükben. A melatonin hormon szintjének elemzésével kimutatták, hogy a modern környezet hatására körülbelül két óra eltolódás figyelhető meg a napi biológiai óra működésében. A résztvevők ezután egy hétre elmentek kempingezni . A zseblámpát és az elektromos eszközöket letiltották, az egyetlen esti fényforrás a tábortűz lehetett. Az eredmények azt mutatták, hogy egy hét elteltével az alanyok alvási mintája újra szinkronba került a napfelkeltével és naplementével.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatókat leginkább az lepte meg, hogy a résztvevők a kempingezés során közel 400 százalékkal több természetes napfénynek voltak kitéve, mint megszokott környezetükben. "Úgy véljük, hogy az alvás eltolódásáért és a reggeli álmosságért a modern mesterséges fények és a természetes napfény csökkent behatása felelős" - foglalta össze az eredményeket Wright professzor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.