A modern élettel járó elektromos fény és a napfény csökkent behatása akadályozza a normális alvást - állítják A legújabb számában közzétett tanulmányukban szakértők. Kísérletük eredményei alapján azonban nyolc alanyban a biológiai óra újra szinkronba állt a napfelkeltével és naplementével, miután néhány napot eltöltöttek a szabadban.
A Földön minden életforma kifejlesztett olyan bioritmust, amely a napfelkeltét és a naplementét jelzi előre. A kutatások azonban kimutatták, hogy az 1930-as évektől elterjedt mesterséges fény kedvezőtlenül hatott a napi biológiai óránkra, és lehetővé tette az embereknek, hogy sokkal tovább maradjanak fenn, mint amit az evolúció kialakított.
A kutatókat leginkább az lepte meg, hogy a résztvevők a kempingezés során közel 400 százalékkal több természetes napfénynek voltak kitéve, mint megszokott környezetükben. "Úgy véljük, hogy az alvás eltolódásáért és a reggeli álmosságért a modern mesterséges fények és a természetes napfény csökkent behatása felelős" - foglalta össze az eredményeket Wright professzor.