A térkép a OKI internetes oldalán, a Fürdővíz menüpontra kattintva érhető el. A település megtalálását egy kereső is segíti, de aki az összes kijelölt szabadvízi fürdőhelyet egyszerre látni szeretné a térképen, hagyja üresen a mezőt és úgy kattintson a keresés gombra.
A térképen szereplő fürdőhelyeken a mérési eredmények kivétel nélkül a "megfelelő" kategóriába estek. Legutóbb a Békés megyei Gyomaendrődről és a Vas megyei Gersekarátról érkeztek be mérési eredmények, ezek már júniusi adatok. Május végi adataik vannak sok balatoni fürdőhelyről, de például Kisköréről, Orfűről és két Duna menti holtágról, Fadd-Domboriból és Bajáról is – ezek is kivétel nélkül "megfelelő" besorolást kaptak.
Fontos megjegyezni, hogy a térképen szereplő információ nem azonos a fürdővizek uniós irányelvek alapján készülő minősítésével - olvasható az ÁNTSZ Facebook-oldalán. Ez utóbbi ugyanis négy év bakteriológiai vizsgálati eredményekből, egy bonyolult számítási képlet alapján áll össze, ami nem csak egy-egy mintát, illetve vizsgálati eredményt vesz figyelembe, hanem a vízminőség változásait is követi. Ezen besorolás szerint kiváló, jó, tűrhető és kifogásolt minősítést kaphat egy szabadvízi fürdőhely. A lista a letölthető formátumban is megtalálható. A térképes keresőben mindig a legutóbbi mérés adatait teszi közzé az Országos Környezetegészségügyi Intézet, és azt adják meg, hogy egy-egy szabadvízi fürdőhelyen a vízminőség megfelelő vagy nem megfelelő.
A szabadvízi fürdővizek esetében a helyszínen szemrevételezik, hogy a víz felületén van-e darabos, illetve úszó szennyeződés, esetlegesen olajfolt. A tavakon a vízvirágzásra figyelnek még, ami a köznyelvben kék algának nevezett, allergén toxinokat termelő baktérium elszaporodására utal. A vízmintákban két bakteriális paraméter jelenlétét vizsgálják, amelyek szennyvíz eredetű szennyeződésre utalhatnak.
A nem kijelölt fürdőhelyeken való fürdőzés nem javasolt, mivel ezeken a helyszíneken a víz minőségét nem ellenőrzik, a fürdőzés higiénés feltételei nincsenek meg. A közegészségügyi veszélyeken túl sok esetben a balesetveszély miatt tiltott a fürdés. "Felhívjuk a figyelmet arra is, hogy a természetes fürdőhelyeken, különösen a folyóvizeken a vízmélység hirtelen változása és a sodrás lehet veszélyes. Kerülni kell a felhevült testtel történő hirtelen vízbeugrást. A szülők gyermekeiket soha ne hagyják felügyelet nélkül!" - figyelmeztet az ÁNTSZ.