Minderre archív ipari dokumentumokból ébredt rá két San Franciscó-i kutató, dr. Cristin Kearns és dr. Stanton Glantz. A szerzőpárosnak nem ez volt az első ilyen jellegű közös munkája: 2016-ban nagy port kavart tanulmányuk, amely szerint a kereskedelmi szövetség a 60-as évek közepén komoly fizetséget ajánlott a Harvard Egyetem legelismertebb táplálkozási szakértőinek egy olyan kutatásért cserébe, amely a cukor szív- és érrendszerre jelentett veszélyeit a háttérbe szorítva inkább a zsírbevitelt tüntetné fel rossz színben. Ezúttal pedig még egy ennél is rondább húzásról rántották le a leplet.
Hirtelen befagyasztott kutatási forrás
A szervezethez kötődő Cukorkutatási Alapítvány által finanszírozva az akkor a Birminghami Egyetemnél dolgozó dr. W.R.F. Pover 1968 júniusától állatkísérletekbe kezdett, amelyek célja a bélrendszeri baktériumok viselkedésének vizsgálata volt szacharóz és keményítő fogyasztása mellett. A kutatás kimutatta, hogy a két vegyület eltérő hatással van az anyagcserére, ami jelentős muníció lett volna a tudományos körökben kialakult vitában, hogy vajon a cukor nagyobb mértékben szabadít-e fel káros vérzsírokat a szervezetben, mint a keményítő. Emellett pedig a szacharóz kapcsán felmerült az is, hogy szerepet játszhat a húgyhólyagrák kialakulásában.
Azonban ekkor az alapítvány 1970 szeptemberében beszüntette az időben kissé megcsúszott projekt támogatását, amelyet bár 27 hónapon át hajlandó volt finanszírozni, a kutatás befejezéséig hátralévő 12 hétre már nem biztosított forrást. Az addig felfedezett eredmények közül így végül semmit sem publikáltak, aminek okai meglehetősen egyszerűek voltak: a felfedezés közzététele ütközött volna a kereskedelmi szövetség gazdasági érdekeivel. Ez ugyanis nagy valószínűséggel ahhoz vezetett volna, hogy az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Felügyelet felülvizsgálja a szacharózról alkotott álláspontját, egyszersmind új szabályokat hoz a cukorforgalmazásra, ahogy tette akkoriban mindennel, amit állatkísérletek során kapcsolatba hoztak a rákos megbetegedésekkel.
A tudomány manipulálása
A szervezet a mai napig tagadja a cukor minden közvetlen káros egészségügyi hatását - leszámítva az elhízás kockázatának növelését. A tavalyi évben például a szövetség élesen kritizált egy egereken végzett kísérleti kutatást, amely összefüggésbe hozta a cukrot a tumorok növekedésével és terjedésével. "Minél tovább vizsgáljuk a dolgot, annál egyértelműbb, hogy a cukoripar kifinomultan manipulálja a tudományt már évtizedek óta. A végül eltitkolt tanulmány igazán előrehaladott lett volna a maga idejében, sőt évtizedekkel előrébb vihette volna a triglicerid-cukor vitát" - fogalmazott a Daily Mailnek dr. Stanton Glantz. A szerzőpáros tényfeltáró tanulmánya a PLOS Biology nevű tudományos folyóiratban jelent meg.
Forrás: dailymail.co.uk