Az Amerikai Szamoa térségében a globális átlagnál ötször gyorsabban emelkedik a tengerszint. Ennek oka a Szamoát és Tongát is érintő, 2009-es földrengések miatt megindult talajsüllyedés. Ez sokkal nagyobb veszélyt jelenthet a régióra nézve, mint az éghajlatváltozás hatásai - véli a Newcastle-i Egyetem professzora, Shin-Chan Han.
A professzor műholdfelvételek révén állapította meg, hogy a földrengést követő nyolc évben a talaj évente 16 millimétert süllyedt a térségben. Han szerint a kormányoknak sürgősen felül kellene vizsgálniuk a tengerszint-emelkedésre vonatkozó előrejelzéseket azon országok esetében, amelyeket nagy erejű földrengések ráztak meg, mivel egy 8-as erősségű földmozgás komoly változásokat idézhet elő a földkéregben. Japán és Új-Zéland esetében azonban a nagyobb rengések akár talajemelkedéshez is vezethetnek - ennek megerősítéséhez azonban további vizsgálatokra van szükség.
Két métert is nőhet a tengerszint
Globálisan azonban a klímaváltozás is jelentős veszélyeket rejt. Ha a bolygó felmelegedése folytatódik és az üvegházhatású gázok kibocsátása nem csökken, akkor 2100-ra 52-98 centimétert emelkedhet a vízszint - jelent meg az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) 2013-ban kiadott ötödik jelentésében. Ezt azonban sok szakértő túl visszafogott becslésnek tartja. Ha a legpesszimistább forgatókönyv lépne életbe, tehát a globális felmelegedés mértéke elérné az 5 Celsius-fokot, akkor akár 238 centimétert is nőhet a tengerszint világszerte a század végéig.