A klímaváltozás számlájára írható ez is

A klímaváltozás miatt melegebb teleken megnövekszik a vízbefulladásos halálozás aránya egy kanadai tanulmány szerint. A kutatók arra figyelmeztettek, hogy különösen nagy a veszély idén, mivel a pandémia miatt sokkal többen sportolnak és mozognak a szabadban.

A felmelegedés miatt a téli szabadtéri jeges sportok egyre veszélyesebbé válnak. Kanadai kutatók a téli időszakban befagyott tavakon és folyókon bekövetkezett fulladásos halálesetek adatait vizsgálva megállapították, hogy a halálozások számának növekedése szoros kapcsolatban van az emelkedő hőmérséklettel. A felmelegedés miatt vékonyabb és gyengébb jég következtében az adatok szerint ötszörösére nő a fulladásos halálok száma. Különösen a kilenc év alatti gyerekek és a serdülők vannak veszélyben - idézte a tanulmányt a BBC News.

A téli esetek közel fele a melegebb hőmérséklethez köthető

A világ számos északi régiójában élő őslakosok megélhetése nagymértékben azon múlik, hogy télen eléggé befagynak-e a tavak, folyók, ezáltal alkalmasak-e a vadászatra, halászatra, közlekedésre. Az Egyesült Államokban, Kanadában és Oroszországban emellett rendkívül népszerűek a téli sportok és szabadidős tevékenységek is, mint a korcsolyázás vagy a szánkózás. Viszont ahogy a bolygó melegszik, a téli jégtakaró stabilitása csökken, és a tudósok szerint ez növeli a balesetekből eredő vízbefulladásos halálozások kockázatát.

A felmelegedés miatt a téli szabadtéri jeges sportok egyre veszélyesebbé válnak.
A felmelegedés miatt a téli szabadtéri jeges sportok egyre veszélyesebbé válnak. Fotó: Getty Images

A kanadai kutatók az elmúlt harminc évben tíz országban bekövetkezett négyezer vízbefulladásos eset adatait dolgozták fel. Eredményeik szerint a magasabb hőmérséklet jó előrejelzője volt a vízbe fulladások számában bekövetkező emelkedésnek - írták a Plos One tudományos portálon megjelent tanulmányukban. "Biztosan állíthatjuk, hogy egészen erős kapcsolat áll fenn a melegebb téli hőmérséklet és a téli fulladások számának emelkedése között. A télen történt vízbe fulladások csaknem fele a melegebb hőmérséklethez köthető" - mondta el a kutatást vezető Sapna Sharma, a torontói York Egyetem tudósa.

Az áldozatok között sok a gyerek

A kutatás szerint Kanadában és Amerikában volt a legmagasabb a jéggel kapcsolatos vízbefulladásos esetek száma. Ezeknek az országoknak az északi régióiban különösen akut a probléma az őslakos közösségekben; a befagyott tavakon közlekedő motoros szánokhoz kifejezetten sok halálos baleset kötődik. Mint Sharma kiemelte, a kutatás egyik legszomorúbb vonatkozása, hogy az áldozatok között nagyon sok a gyerek. Minnesotában a járművekkel történt végzetes balesetek áldozatain kívül a vízbefulladtak csaknem fele kilenc éven aluli volt, akik nem vették észre, hogy a jég, amelyen játszottak, nem biztonságos.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Néhány országban, köztük Németországban és Olaszországban viszont sikerült visszaszorítani a téli vízbefulladásos halálozások számát. Az egyes helyi szabályozások tiltják a motoros szánok használatát a tavakon, de a korcsolyázást is csak akkor engedélyezik, ha a helyi önkormányzatok biztonságosnak nyilvánítják.

A kutatók szerint a felvilágosítás fontos eleme lehet az életmentésnek. Mint Barbara Byers, a Kanadai Életmentő Társaság munkatársa rámutatott, az emberek egyszerűen nincsenek tisztában azzal, hogy a klímaváltozás miatt milyen veszélyeknek vannak kitéve. "A víz felszíne megfagy ugyan, de a jég rétegei között víz marad, így hiába tűnik szilárdnak a jég, mégsem az" - magyarázta Byers.

Mi történik vízbe fulladáskor? A vízbe fulladás, illetve fuldoklás lényege, hogy a légzést valamilyen folyadék akadályozza, vagyis folyadék kerül a légutakba és a tüdőbe. Pontosan mi történik ilyenkor a szervezetünkben, és milyen típusai lehetnek a vízbe fulladásnak? Részletek itt .

A koronavírus-járvány miatt még rosszabb lehet a helyzet

A szakemberek különösen tartanak az idei téltől, mivel a pandémia miatt sokkal többen mennek ki a szabadba. "Minden be van zárva, többen töltik a szabad idejüket a természetben, amihez sokan nincsenek hozzászokva. Idén az előrejelzések szerint melegebb, nedvesebb lesz a tél Kanadában, és mivel többen lesznek a szabadban, nagyobb a kockázata, hogy veszélybe kerülhetnek" - figyelmeztetett Sapna Sharma.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra