A növényvédő szerek ennyire károsak az egészségre

A növényvédő szerek olyan kémiai vagy biológiai anyagok, amelyekkel az ember által kártevőnek minősített élő szervezeteket pusztítják el. A kezelt élelmiszerek elfogyasztása során szervezetünkbe juttatott vegyszerek azonban komoly károkat okozhatnak.

A növényvédő szerek - mint a rovarölők, a gyomirtók, a gombaölők, a rágcsálóirtók vagy az algaölő szerek - alkalmazása napjainkban szerves része a mezőgazdaságnak. Az élelmiszerek elfogyasztásával, a permetszer belélegzésével vagy a tartósabb bőrkontaktussal bejuttatott vegyszerek azonban komoly veszélyt jelentenek az emberi egészségre - hívta fel a figyelmet közösségi oldalán megosztott videójában a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK).

nő narancsot eszik
Jobb, ha a kezelt déligyümölcsök héját inkább nem fogyasztjuk el.Fotó: Getty Images

Durva következményekkel jár

A növényvédő szerek az emberi szervezetbe jutva idegrendszeri vagy egyéb fejlődési rendellenességeket okozhatnak, növelik a gyermekkori leukémia kialakulásának kockázatát, hosszú távon pedig akár daganatok kialakulásához is vezethetnek. A várandós nők esetében koraszülést vagy magzatelhalást, a babáknál pedig alacsony születési súlyt eredményezhetnek ezek a vegyszerek. De a nemzőképesség csökkenésével, valamint az asztma, az allergia, a bőrgyulladás és a Parkinson-kór kialakulásával is összefüggésbe hozták már a növényvédő szereket.

Figyelmeztet a Nébih: ha ilyen szaga van a zöldségnek, ne vegyük meg!

Hogyan csökkenthetjük a veszélyt?

A fenti kockázatokat értelemszerűen úgy csökkenthetjük a leghatékonyabban, ha megpróbáljuk elkerülni a növényvédő szerekkel való találkozást. Ehhez az NNK az alábbiakat javasolja:

  • Csak megbízható forrásból vásároljunk.
  • A zöldséget, gyümölcsöt mindig alaposan mossuk meg fogyasztás előtt.
  • Ne fogyasszuk el a kezelt déligyümölcsök héját.
  • Tároljuk biztonságosan a növényvédő szereket.
  • Viseljünk védőöltözéket a növényvédő szerek használatakor.
  • Tartsuk be a növényvédő szerek címkéjén feltüntetett adagolási ajánlást.
  • Törekedjünk a biológiai növényvédelemre, alkalmazzunk bio növényvédő szereket.

Ezeken kívül a pázsitok, díszkertek karbantartásakor érdemes kerülni a gyomirtók használatát, inkább kézzel vagy kerti eszközökkel távolítsuk el a gyomokat. Otthonunkban pedig részesítsük előnyben a vegyszermentes megoldásokat a különböző kártevők elleni védekezés során. Ez a kisgyermekek, a várandósok és az idős személyek környezetében különösen fontos.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.