Az éjszakai munka így pusztítja a testet

Az éjszakai munka már rövid távon is felborítja a dolgozó belső óráját, és számos komoly betegség kialakulását elősegíti.

Az éjszakai műszak mellett számos érv szól: végezhető például más tevékenységekkel, például iskolai tanulmányokkal párhuzamosan is, és rendszerint a fizetség is sokkal magasabb annál, ami a reggeltől délutánig tartó munkáért járna. Több kutatás is igazolta azonban, hogy a fordított életmód (tehát a nappali alvás, és az éjszakai munka) pusztító hatással van a szervezetünkre, és számos komoly egészségügyi probléma kialakulásának az esélyét elősegíti.

Kávé: összezavarja a biológiai óránkat A Science Translation Medicine tanulmánya kimutatta, hogy a koffein több mint stimuláns és valóban lelassítja a szervezet belső óráját. Kattintson a részletekért!

A testet így teszi tönkre az éjszakai műszak

A testünkben működő biológiai óra alapvetően az éjszakai pihenésre van bekalibrálva, tehát energiaszintünket, hormontermelésünket és az emésztési folyamatainkat is úgy optimalizálta, hogy sötétedéskor nyugovóra térünk. Ezt a biológiai órát azonban megzavarja, hogyha például munka miatt rendszeresen éjszakáznunk kell.

Az éjszakai munka már rövid távon is károsítja az egészségünket
Az éjszakai munka már rövid távon is károsítja az egészségünket

A témában a Veronai Egyetem munkatársai végeztek kutatást a közelmúltban, akik megállapították, hogy az alvás/ébrenlét ciklus felborulása a munkateljesítményünkre is hatással van. Bármennyire is próbálnak odafigyelni, az éjszakai munkát végzők körében megnő a balesetek száma, és a teljesítményük is rosszabb, mint a napközben dolgozóké. Emiatt a cégeknek sem feltétlenül éri meg ilyen műszakban alkalmazni a dolgozókat.

A kutatás szerint az éjszakai műszakban dolgozóknál már rövidtávon is alvászavarok jelentkezhetnek, és a torzuló étkezési szokások miatt bizonyos emésztőrendszeri betegségek is kialakulhatnak. Köreikben gyakoribbak bizonyos neurológiai betegségek - depresszió, szorongás - illetve a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek is megnő a veszélye.

Egy korábbi, 2014-es kutatás azt is kimutatta, hogy a váltott műszakban dolgozó emberek körében 42 százalékkal nő a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának a veszélye. Kimutathatóan rossz hatással van az ilyen munkavégzés az agyi teljesítményre is, a tesztalanyok a memóriateszteken is rosszabbul teljesítettek, lassabban oldottak meg bizonyos feladványokat a hagyományos munkabeosztásban lévő kontrollcsoporthoz képest.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra