„Nem árt nagyon óvatosnak lenni a Magyarországon forgalomba hozott étrend-kiegészítőkkel. A magyar gyógyszerhatóság nem győzi ugyanis kivonni a forgalomból az olyan termékeket, amelyet az egészségre káros hatóanyagokat tartalmaznak, vagy túllépik a javallott határértékeket” – figyelmeztet a Pénzcentrum. Mint az a lap cikkében olvasható, 2004 óta az étrend-kiegészítők forgalomba hozatala nincs hatósági engedélyhez kötve, csupán bejelentési kötelezettséghez. Magyarán semmilyen hatásossági, biztonsági vizsgálat nem előzi meg, hogy ezek a termékek a boltok polcaira kerüljenek. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) azonban utólag betilthat étrend-kiegészítőket, amennyiben azok vizsgálata során valamilyen ezt megalapozó hibát talál.
Tavaly szeptember óta az NNGYK – illetve elődje, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) – összesen 35 étrend-kiegészítő forgalmazását tiltotta be. Több készítmény esetében a CBD-tartalmat kifogásolták, de újabban a melatonin is egyre gyakrabban szerepel az indoklásokban. Mindennek előzménye, hogy az OGYÉI idén márciusban kiadott egy állásfoglalást a melatonin kapcsán, megfogalmazva, hogy nem ismert, milyen mennyiségben fogyasztható biztonságban, káros mellékhatások nélkül a melatonin. Éppen ezért a melatonint tartalmazó étrend-kiegészítőkről sem jelenthető ki, hogy biztonságosak. A bejelentett étrend-kiegészítők listáján 41 ilyen típusú termék szerepel, túlnyomó többségük pedig az elmúlt öt évben került forgalomba. Ezek közül 17-et már be is tiltott az NNGYK, csak az elmúlt mintegy egy évben 6-ot.
Mint azt a Pénzcentrum írja, a melatonin egy, az emberi szervezetben természetes módon termelődő hormon, amely elsősorban az alvás-ébrenlét ciklus szabályozásában tölt be fontos funkciót. A melatonintermelődés felborulása alvászavarokat eredményezhet. Az OGYÉI állásfoglalása alapján a hormon a központi idegrendszer mellett más szervek működésére is kihatással van. Túladagolása mérgezéses panaszokat okozhat, illetve alkalmazása során emésztési és pszichés tünetek is jelentkezhetnek mellékhatásként. Az OGYÉI szerint jelenleg nincs elegendő tudományos bizonyíték, amelynek tükrében meg lehetne állapítani, mekkora mennyiség mellett fogyasztható rendszeresen melatonin. Ezenkívül kölcsönhatásba léphet egyidejűleg alkalmazott más gyógyszerekkel is, ezért is javasolt tehát az óvatosság melatonintartalmú étrend-kiegészítők esetén.