A koronavírus-járvány újabb hullámaival egyre több, a fertőzést jelző és kísérő tünetre, és hosszú távú egészségügyi hatásra derül fény. Nemrégiben például egy egészen ritka esetről írt orvosi beszámolókra hivatkozva a Sun című brit napilap. Egy harmincas éveiben járó nő igen furcsán kezdett viselkedni pár nappal az után, hogy a PCR-teszt kimutatta: koronavírus-fertőzése van.
Bizarr tünetek jelezték a bajt
"Izgatott volt, keveset aludt és túlzottan sokat beszélt. Zavarodottnak tűnt: olyan emberekkel társalgott, akik nem voltak jelen (ami arra utal, hogy hallucinációkra reagálhatott), rossz néven szólította a családtagjait, és egy alkalommal ok nélkül megszabadult a ruháitól" - írták az esetet ismertető orvosok a British Medical Journal Case Reports című szaklapban. A beszámolóból az is kiderül, hogy a nő megivott 100 ml testápolót, ez késztette végül arra egyik hozzátartozóját, hogy egy dohai kórházba vigye. (Az eset Katarban történt.)
A kórházi felvételt követően a nő érzelmi állapota erősen hullámzott: az egyik pillanatban elragadtatott és izgatott volt, énekelt és vicceket mesélt a személyzetnek, a másikban pedig elsírta magát. Az orvosok nyugtatót adtak neki, és pszichiátert hívtak hozzá, aki arról számolt be, hogy a beteg bár napok óta rosszul aludt , mégsem érezte magát fáradtnak. Zavarban volt amiatt, hogy testápolót ivott, de elmondása szerint nem azért tette, mert ártani akart magának, hanem mert tetszett neki az illata és az íze. Kórházi tartózkodása alatt előfordult, hogy a WC-ben mosta ki a ruháit, amire nem tudott értelmes magyarázatot adni. Egy másik alkalommal pedig rövid ideig tartó vizuális hallucinációról számolt be: madarakat látott a kórteremben.
A vizsgálatok kiderítették, hogy noha a beteg csak enyhe köhögésre, valamint íz- és szaglásvesztésre panaszkodott, a COVID-19 tüdőgyulladáshoz vezetett. Minden más vizsgálat eredménye - beleértve az agyi CT-vizsgálatot - rendben volt, nem mutatott elváltozást. A gyulladást jelző markerek viszont nagyon magasak voltak. "A pszichiátriai diagnózis felállítása már nagyobb kihívást jelentett, mert a beteg a delírium és a mánia jellemzőit is mutatta" - írta Peter Haddad, a Hamad Medical Corporation pszichiátriai osztályának professzora az esetről.
Mi állhat a ritka reakció hátterében?
A fiatal nő állapota azért is okozott fejtörést az őt kezelő orvosoknak, mert míg a delírium jellemzően zavart viselkedést és tudatzavart okoz, addig a mánia eufóriával, emelkedett hangulattal, hiperaktivitással, és a kevés alvás ellenére energikus viselkedéssel jár, amihez társulhat követhetetlen beszéd és téveszmék. Mivel a betegnek korábban nem volt mentális problémája és a családjában sem fordult elő ilyen, szakértők szerint "gyanús", hogy a koronavírus okozta gyulladás vezetett pszichiátriai problémákhoz. A tünetek megjelenése ugyanis ugyanarra az időszakra esett, amikor a nő kimutathatóan fertőzött volt.
A koronavírus-fertőzés egyébként okozhat delíriumot , és a mániával is összefüggésbe hozták már, de ilyen fiatal betegnél jellemzően egyik sem szokott előfordulni - tette hozzá Peter Haddad. Előbbi tünetként való előfordulását a koronavírus-fertőzésen átesetteknél a King's College kutatói egy alkalmazással már tanulmányozták. Arra jutottak, hogy a felnőttek akár 15 százalékát, a 65 év felettieknek pedig a 20 százalékát érintheti. A szakértők szerint általában körülbelül két napig tart, ám nehéz lehet azonosítani, mert a delírium egyaránt okozhat nyugtalanságot, szorongást és agresszivitást, de álmosságot és visszahúzódó viselkedést is.