Egyre kritikusabb probléma a kórházak eladósodottsága

A kórházak szállítóikkal szembeni tartozásai miatt egyre súlyosabb a helyzet, amely mára kritikussá vált.

A kórházak eladósodottsága már nemcsak ágazati probléma, hanem összkormányzati kérdés. Ám az elmúlt években az iparági szereplők sorozatos jelzései ellenére sem történt érdemi előrelépés az egészségügyi intézmények szállítói tartozásainak rendezésére - hangzott el az Egészségügyi Technológiai és Orvostechnikai Szállítók Egyesületének (ETOSZ), a Magyar Medikai Gyártók és Szolgáltatók Akkreditált Innovációs Klaszter (MediKlaszter) és az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) közös sajtótájékoztatóján. Rádai Tamás, az ETOSZ igazgatója azt mondta, véleményük szerint a helyzet megoldása nem az ágazatot irányító minisztérium, hanem a kormány kezében van. Már voltak ugyan intézkedések, de ezeket az ágazat képviselői nem találják elegendőek.

ideges orvos fogja a fejét
A kórházak szállítóikkal szembeni tartozásai miatt egyre súlyosabb a helyzet. Fotó (illusztráció): Getty Images

Több mint 120 milliárddal tartoznak a kórházak

A teljes intézményrendszer hatvan napon túli szállítói tartozása október végére meghaladta a 120 milliárd forintot – figyelmeztetett Rásky László, az OSZ főtitkára. Nagy eredménynek nevezte, hogy az elmúlt években több forrást kapott az ágazat, azonban hangsúlyozta, hogy ennek túlnyomó része béremelést jelentett. A dologi kiadások, a béren kívüli költségek revíziója, értéken finanszírozása azonban nem történt meg.

A légkör fojtogató, a gyártók nem tudnak rendesen működni, és időnként épp csak annyira enyhül a szorítás, hogy pici levegőhöz jussanak" – tolmácsolta a beszállítók érzéseit.

Hozzátette, a magyar állam költségvetési szerveinek összes lejárt szállítói tartozásállományának mintegy 95 százalékát az egészségügyi intézményi adósságok teszik ki.

Ez már az „utolsó utáni pillanat”

Az orvosi eszközbeszállítók és gyártók az „utolsó utáni pillanatban vannak”, és ha nem történik olyan pozitív változás, amely hosszú távra megoldja a kórházi adósságrendezési kérdést, akkor annak ellátórendszeri problémái lesznek – mutatott rá Tóth Zsolt, a MediKlaszter főtitkára. A szakember a tartósan magas kórházi eladósodás beszállítókra gyakorolt negatív hatásai között említette a leépítéseket, a cégeladásokat és a portfóliócsökkentéseket – ezek pedig mind rontják az iparág versenyképességét.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Életem végéig szednem kell a magas vérnyomás gyógyszert?
kávé
Módosíthatja a gyógyszerek hatását a kávé – Mutatjuk, mely esetekben nem árt az óvatosság
újraélesztés
Összeesett a férfi, leállt a légzése – segítségnyújtás helyett többen is fotózni kezdték
gyümölcslé
Ez az ital szinte ugyanúgy káros a májra, mint az alkohol – Mégis rengetegen isszák
széklet szaga
Amikor záptojás-szag terjeng a vécében – 9 dolog, amely kénes szagú székletet eredményezhet
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +6 °C
Minimum: +3 °C

Túlnyomóan borult, párás, ködös időre van kilátás, de délen és a Tiszántúlon fokozatosan ritkul, egyes részeken fel is oszlik a köd, hosszabb-rövidebb időre a nap is kisüt. A szitálás mellett északon és a Dunától keletre néhol gyenge eső sem kizárt. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad.A legmagasabb nappali hőmérséklet a borult, párás, tartósabban ködös tájakon 3 és 8 fok között alakul, míg a kevésbé felhős déli és tiszántúli tájakon ennél több fokkal enyhébb lehet az idő. Nincs fronthatás, a tartós köd azonban nem tesz jót a hangulatunknak.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Mennyi kalóriát tartalmaz egy szelet bejgli vagy egy adag töltött káposzta?

A december nem csupán az advent időszaka, hanem a forralt boré, a bejglié, a mézeskalácsé és a töltött káposztáé is. Azt mindenki tudja, hogy ezek isteni finomságok – de vajon a kalóriatartalmuk is ismert? Teszteld tudásodat!

teszt
Télen több kalóriára van szüksége a szervezetnek?

A hideg miatt automatikusan hízni kezdünk? Fontos, hogy több kalóriát vigyünk be a téli hónapokban? Vajon a sószükségletünk is megnő ilyenkor? Teszteld, mennyit tudsz a téli táplálkozás szabályairól!