Egyre melegebb lesz

A klímaváltozás az átlagosnál valószínűleg 4 Celsius-fokkal melegebbé tette a júniusi európai hőhullámot - közölték a klímakutatók.

Bár hűvösen kezdődött a 2018-as év, a nyár mégis a feljegyzések kezdete óta mért legmelegebbnek bizonyult. Tavaly nyáron ugyanis csaknem másfél Celsius-fokkal volt melegebb az átlagosnál. További részletekért kattintson ide!

"A klímaváltozás többé már nem egy absztrakt növekedés a globális átlaghőmérsékletben, ez egy olyan különbség, amelyet érezni lehet, ha kilépünk a hőhullámba" - mondta Geert Jan van Oldenborgh, a Hollandi Királyi Meteorológiai Intézet vezető kutatója, a nemzetközi tanulmány egyik szerzője. A szélsőséges időjárási jelenségek és a klímaváltozás összefüggéseit vizsgáló projekt szerint a hasonló hőhullámok egy évszázaddal ezelőtt 4 Celsius-fokkal hűvösebbek lehettek.

klímaváltozás, globális felmelegedés, meleg, forróság, hőség, hőhullám, kánikula,
Ötször gyakoribbá válnak a hőhullámok. Fotó: 123rf

Egyre melegebb lesz

A kutatók azt is megállapították, hogy a klímaváltozás miatt ötször gyakoribbak a rekordmagas hőmérsékletű hőhullámok. A klímakutatók régóta figyelmeztetnek arra, hogy a főként a fosszilis energiahordozók szén-dioxid-kibocsátása miatt szélsőségesebbé és gyakoribbá válnak az olyan időjárási jelenségek, mint a viharok, a szárazság és az áradások. A kutatók számítógépes modellezéssel számolták ki, hogy a június 26-a és 28-a közötti európai hőhullám idején mekkora lett volna normál esetben a várható átlaghőmérséklet. A feljegyzések kezdete óta ebben az időszakban mérték Franciaországban a legmagasabb hőmérsékletet , 45,9 Celsius-fokot. A szakemberek kimutatták, hogy a provence-i Gallargues-le Montueux térségben majdnem 2 Celsius-fokkal volt melegebb, mint az előző, 2003-as rekordmeleg hőhullám idején.

A meteorológus szerint az Európa fölötti magas légköri áramlatok gyengülése az időjárási rendszerek megtorpanását okozza, ami a hőmérséklet megugrásához vezet. A Meteorológiai Világszervezet (WMO) szerint 2019 lehet az egyik legmelegebb év a feljegyzések kezdete óta, és valószínűleg a 2015-2019-es időszak a legmelegebb ötéves periódus. Az európai hőhullám teljesen összhangban van az üvegházhatású gázok okozta időjárási szélsőségekkel - véli a WMO.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra