Fel kellene számolni a like gombot?

A közösségi médiában terjedő hamis információk ellen keresett megoldást egy amerikai kutatócsoport. Úgy találták, a like és dislike gombok helyett másfajták kellene bevezetni.

A szokásos like, azaz testszik jel helyett másfajta reakciógombokat teszteltek egy kutatás során a közösségi média felületeken - írja az IFLScience.

"Az elmúlt években a hamis hírek, azaz a fake news terjedése robbanásszerű volt. Ez egyrészt még nagyobb politikai megosztottsághoz vezetett, és nagyban befolyásolja, hogy az emberek miket gondolnak a vakcinákról, a klímaváltozásról vagy a másság elfogadásáról. Próbálnak ez ellen harcolni, például meg lehet jelölni az álinformációt tartalmazó posztokat, de ezeknek kevés hatásuk van" - írja a tanulmány szerzője, Tali Sharot professzor.

Csapatával korábban már megállapították, hogy az emberek hajlamosabbak elhinni és megosztani azokat az információkat, amik már többször szembejöttek velük. Az ismétlés miatt ugyanis hitelesnek hiszik. 

közösségi média
Rengeteg álhír terjed a közösségi médiában. Fotó: Getty Images

A kísérlethez szimuláltak egy közösségi média platformot, ami a többihez hasonlóan alkalmas volt cikkeket megosztani és like-olni. A megosztható tartalmaknak viszont csak a fele volt hiteles. Egyes felhasználók felületén viszont a like és dislike gombok helyett megbízható és nem megbízható gombok voltak.

Az eredmények azt mutatták, hogy az ösztönző szerkezet jól működött, mivel az emberek nagyobb mértékben támaszkodtak a megbízható és nem megbízható gombokra, mint a szokásos like és dislike gombokra. A megbízhatóságot és a hitelességet is egy vonzó cselekedetté tették ugyanis.

Számítógépes analízissel azt is megállapították, hogy ezekkel a gombokkal a felhasználók jobban meggondolták, hogy mit osztanak meg. Az is kiderült, hogy az újfajta platformot használók tudása is pontosabb lett. 

"Az olyan gombok, amelyek az információk igazságtartalmát hivatottak alátámasztani, könnyen beépíthetők a már meglévő közösségi média felületekre. Az eredményeink alapján így az álhírek terjedését is vissza lehetne fogni úgy, hogy közben a felhasználói aktivitás sem csökken" - írja Laura Globig, a tanulmány vezető szerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +10 °C

Erősen felhős vagy borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet a felhőzet. Többfelé várható csapadék a délnyugatról északkelet felé tartó tömbökből: hazánk északnyugati felén inkább eső, zápor, míg a déli, délkeleti tájakon záporok, zivatarok - utóbbiak kialakulására délutántól számíthatunk, melyeket helyenként felhőszakadás is kísérhet. Az északi, északkeleti szél többfelé megélénkül, északkeleten és a Nyugat-Dunántúlon helyenként megerősödik. Zivatarok környezetében átmenetileg viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet az ország északnyugati, északi felében 11 és 18, délebbre 19 és 25 fok között várható. Késő estére 7 és 15 fok közé hűl le a levegő. Néhány napig marad az esős, őszies idő, a hidegfront pedig az arra érzékenyeknél akár komoly panaszokat is kiválthat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Baranya
Kezdjük újra