Ezek a szakmák növelik a rák kockázatát

Minden szakmának megvannak a maga kihívásai és veszélyei, még azoknak is, amelyek első pillantásra ártalmatlannak tűnhetnek. Az alábbi foglalkozásokat űzőknek bizony nem árt különösen odafigyelniük az egészségükre, hiszen náluk a szakmai ártalmak között megtalálható a daganatos betegségek fokozott kockázata is.

Ha a világ legveszélyesebb munkáira gondolunk, legtöbbször a rendőrök, a katonák vagy a testőrök ugranak be. Tény, hogy ők az átlagosnál jóval többször teszik kockára az életüket, ám egy állás nem csak a közvetlen életveszély miatt lehet veszélyes - hanem akkor is, ha hosszú távon nagyon káros hatással van az egészségi állapotunkra. Az Insider magazin összegyűjtötte azokat a szakmákat, amelyek bizonyítottan összefüggésbe hozhatók a daganatos betegségek kialakulásával. A listában egészen meglepő foglalkozások is helyet kaptak, amelyekről elsőre talán nem is gondolnánk, milyen rosszat tesznek a testünknek, pedig valójában igencsak ártalmas lehet az űzésük.

Veszélyes, rákkeltő anyagokkal nem csak a munkahelyünkön, de akár a saját otthonunkban is találkozhatunk. Kattintson , és kiderül, milyen otthoni tárgyak veszélyeztethetik az egészségünket!

Pilóták

Sokan azt gondolhatják, hogy a pilóták életét és egészségét elsősorban a repülőbalesetek veszélyeztetik, ám ennél lényegesen nagyobb esélyük van arra, hogy rosszindulatú bőrrák alakul ki náluk. Egy, a JAMA Dermatology című folyóiratban is közzétett tanulmány ugyanis kimutatta, hogy az átlagosnál jóval magasabb UV-sugárzás éri őket a gépek pilótafülkéjében, emiatt kétszer akkora eséllyel alakul ki náluk melanoma , mint azoknál a személyeknél, akik nem repülnek ilyen gyakran. A kutatók megállapították, hogy a pilótafülkében, repülés közben eltöltött egy óra alatt közel annyi UV-sugárzás éri a pilótákat, mintha 20 percet töltenének a szoláriumban, így a bőröregedés, a napégés és a ráncok mellett bizony az emelkedett bőrrákkockázattal is számolniuk kell.

rák daganat rákkeltő foglalkozás munka vegyi anyag
A növényvédő és rovarirtó szerek rendszeres használata is veszélyes lehet az egészségünkre.Képünk illusztráció, forrás: Getty Images

Vízimentők

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hivatalos ajánlása szerint a nyári hónapokban délelőtt 10 és délután 3-4 óra között kerülni kell a tűző napon töltött időt, mert ilyenkor a legmagasabb az UV-sugárzás . De mi a helyzet akkor, ha a munkaidőnk megköveteli, hogy ilyenkor is a szabadban legyünk, méghozzá fürdőruhában? A vízimentők a vízparton legfeljebb a napernyők árnyékát élvezhetik, ám ez sem nyújt teljes védelmet a káros napsugarak ellen, ráadásul a teljes nyitvatartási időben rajta kell tartaniuk a szemüket a fürdőzőkön, így hát nem meglepő, hogy az ő esetükben is fokozott a melanoma kialakulásának kockázata. Az 1990-es években a Los Angeles-i megyei vízimentő egyesület bevezette az alkalmazottak rendszeres bőrrákszűrő vizsgálatát, miután az egyik náluk dolgozó vízimentő rosszindulatú melanoma miatt vesztette életét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Irodai dolgozók

Ugyan mi kockázatos lehetne abban, hogy egész nap az asztal mellett ülünk? Meglepő, de éppen ez fenyegeti egészségünket a leginkább: a tétlen, egy helyben ücsörgés. Már egy 2009-ben készült tanulmány is összefüggésbe hozta a túl sok ülést a rákos megbetegedések fokozott kockázatával, és ezt az sem tudta teljes mértékben kompenzálni, ha az ülőmunkát végző munkavállalók a szabadidejükben rendszeresen sportoltak. Az Amerikai Ráktársaság adatai szerint a napi 6 óránál is többet ülőknél átlagosan 19 százalékkal magasabb a korai halálozás kockázata, mint a naponta 3 órát vagy annál kevesebbet ülőknél - ismervén azt, hogy a mozgásszegény életmód milyen káros hatással van a szervezet egészére, ez nem is annyira meglepő.

Műkörmösök

A szépségszalonokban dolgozó kézápoló szakemberek munkája elsősorban a munkaeszközök miatt veszélyes - de itt nem a hegyes ollókra, reszelőkre és egyéb berendezésekre kell gondolni. A körömápoláshoz és műkörömépítéshez használt lakkokban, gélekben és egyéb alapanyagokban ugyanis tanulmányok szerint több rákkeltő vegyi anyag található, mint az autószerelő műhelyekben. Többek között a bizonyítottan karcinogén benzol is nagy mennyiségben jelen lehet a szépségszalonokban - és mivel a manikűrösök több órán át ülnek egy légtérbe zárva ezekkel az anyagokkal, kimutathatóan emelkedik náluk a rákos megbetegedések kockázata. Az Egyesült Államok Munkahelyi Biztonsági és Egészségügyi Hivatala (OSHA) épp ezért minden szépségszalonban dolgozónak azt javasolja, hogy ügyeljenek a helyiségek alapos szellőztetésére, viseljenek maszkot (ez a koronavírus-járvány miatt is előírás lehet), kesztyűt és hosszú ujjú felső ruházatot, hogy minél kevésbé kerüljenek közvetlen kapcsolatba ezekkel a vegyi anyagokkal.

Tűzoltók

Napról napra kockára teszik az életüket a tűzoltók, akik az állandó életveszély mellett még a rákos megbetegedések emelkedett rizikójával is számolhatnak. Hiszen ahol tűz van, ott füst is bőven akad, ami sajnos hemzseg a mérgező és rákkeltő anyagoktól, mint amilyen a szén-monoxid , az akrolein vagy a formaldehid. Az amerikai Országos Munkahely-biztonsági és Egészségvédelmi Intézet (NIOSH) felmérése szerint a tűzoltók körében 9 százalékkal gyakoribb a rákos diagnózis, és 14 százalékkal magasabb a rákhoz köthető halálozások aránya is náluk. Épp ezért különösen fontos, hogy a kisebb tűzesetekhez is megfelelő felszerelésben vonuljanak ki, hogy a lehető legkevesebb káros anyagot lélegezzék be a munkájuk közben, egy-egy sikeres oltás után pedig elengedhetetlen az alapos mosakodás, hogy a bőrükre kerülő karcinogénektől is megszabadulhassanak.

Mezőgazdasági dolgozók

Hiába a friss levegő, a természet közelsége és a fizikai aktivitás, a mezőgazdasági munkát végzőket sem kerülik el a vegyszerek, amelyek hosszú távon nem tesznek jót az egészségnek. Egy 2011-es amerikai tanulmány kimutatta, hogy a farmerek körében 20 százalékkal gyakoribb volt a prosztatarák, mint az egyéb foglalkozást űző társaiknál. Ezt a szakértők elsősorban a növényvédő szerekkel hozták összefüggésbe. Később egy, az American Journal is Epidemiology című szaklapban megjelent tanulmány is kapcsolatot talált az agresszív prosztatarák és a különféle rovarölő szerekkel való gyakori érintkezés között.

Festők

A festékekből jó pár rákkeltő vegyi anyag szabadul fel, ilyen például az arzén és a benzol - a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (ARC) épp ezért mindkettő az ember egészségére káros, rákkeltő minősítést kapott. Egy új-zélandi tanulmány pedig kimutatta, hogy azoknál a festőknél, akik a munkájuk során nem viselnek maszkot és egyéb védőfelszerelést, magasabb a hólyag- és veserák, valamint a myeloma multiplex (plazmasejtek daganatos betegsége) kockázata.

Temetkezési vállalkozók

A holttestek balzsamozásához használt formaldehid belélegezve rákkeltő hatású, így a temetkezési vállalkozóknak is ügyelniük kell a megfelelő maszk és védőfelszerelés viselésére a munkájuk során. Szintén ezzel az anyaggal dolgoznak az állatorvosok és a preparátorok is, akiknél ugyancsak fennáll a magasabb rákkockázat a balzsamozó folyadékok rendszeres alkalmazása miatt.

Építőipari munkások

Főként a régi építésű házak lebontásakor vagy felújításakor leselkedik veszély az építőmunkásokra, egykoron ugyanis előszeretettel alkalmaztak azbesztet az építéseken. A csőszigetelések, a padlólapok, a zsindelyek és számos egyéb építőanyag a mai napig tartalmaz azbesztet, amely a bontáskor a levegőbe kerülve, majd onnan belélegezve rákkeltő hatást fejt ki. A tartósan magas azbeszt-koncentráció lényegesen megemeli a tüdőrák, az emésztőrendszeri daganatok és a mezotelióma, a mellhártya rosszindulatú daganatának kockázatát, ezért ha egy építkezésen azbesztet észlelnek a levegőben, csak különösen szigorú óvintézkedések mellett folytatódhat a munka.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.