Az antibiotikum-rezisztencia világszerte egyre növekvő fenyegetés. Nagy kihívást jelent ugyanis az orvosoknak, hogy felvegyék a harcot azokkal a baktériumtörzsekkel, amelyek ellen a korábban általánosan használt antibiotikumok már hatástalanok. Az Eurekalert cikke szerint a külföldi utazásokkal is növeljük az esélyét annak, hogy újabb rezisztens törzsek jelennek meg a környezetünkben.
Veszélyes baktériumtörzseket hozhatnak magukkal az utazók
"Már a koronavírus-járvány előtt tudtuk, hogy a külföldi utazások hozzájárulnak az antibiotikum-rezisztencia globális növekedéséhez és terjedéséhez" - mondta Alaric D'Souza, a Washingtoni Egyetem hallgatója, aki a kutatási eredményeit a Genome Medicine című magazinban tette közzé. Egy speciális eljárással a szakemberek több olyan, a rezisztenciával összefüggésbe hozható gént is azonosítottak, amelyek további aggodalomra adhatnak okot. Eredményeik szerint a nemzetközi utazásról hazatérők több olyan baktériumtörzset hoznak magukkal, amelyek a bél mikrobiomjában indulnak szaporodásnak, és a közösségben is elterjedhetnek.
A magas népsűrűségű városokban, ahol a köztisztasággal, a szennyezett ivóvízzel és élelmiszerrel komoly gondok vannak, ezek a baktériumok a kutatás eredményei szerint is gyorsan cserélhetnek gazdát. A hollandiai Maastrichti Egyetem tanulmányában 190 holland felnőtt bélrendszerének baktériumközösségét elemezték azelőtt, és azután, hogy elutaztak egy olyan területre (Délkelet-Ázsiába, Dél-Ázsiába, Észak-Afrikába vagy Kelet-Afrikába), ahol az antibiotikum-rezisztens törzsek még nagyobb számban előfordulnak. Az eredményeket összehasonlították kétezer, véletlenszerűen kiválasztott holland ember székletmintájából vett baktériumokkal, amelyek szintén a mikrobiom összetételére utalhattak.
A kutatók összesen 121 rezisztenciagént azonosítottak a holland utazók bélmikrobiómájában, ami jóval magasabb szint volt, mint amit a belföldon maradók szervezetében mértek. Persze a szakemberek sem mondják azt, hogy ezekbe az országokba nem szabad utazni, viszont a turistáknak a megszokottnál is jobban kellene ügyelniük a higiéniára, valamint hazatérve a mikrobiomban történt változásaikat is szükséges lenne monitorozni, hogy lassíthassák az antibiotikum-rezisztencia kialakulását.