Tömegesen pusztulnak a magyarországi fecskék a hirtelen jött hideg, esős időjárás miatt. A 24.hu erről a jelenségről Orbán Zoltánt, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivőjét kérdezte meg.
Mint mondta, rendkívül szerencsétlen időszakban érkezett meg ez az időjárás, pont a vonulási felkészülés közepére. Általában legkésőbb augusztus közepére befejezik a költést, a fiókák ekkorra önállóvá válnak, és nagyjából egy, másfél hónapjuk van, hogy elinduljanak vonulásukra. Ez, a nagyjából szeptember 20-ig tartó periódus az úgynevezett hiperevés ideje: ilyenkor a fecskék napi táplálékszükségletük többszörösét fogyasztják el, így zsírt halmoznak fel, és extrém méretűvé növelik a mellizmaikat.
Arról is beszélt, hogy az ilyen tömeges pusztulások a 20. század közepéig százévente mondjuk háromszor fordultak elő, évtizedeket hagyva a populáció regenerálódásának, addig mára a helyzet a klímaváltozás és az egyéb civilizációs ártalmak miatt megváltozott.
„Nem százévente három, hanem a fészkelő terület, a vonulási útvonal, illetve a meteorológiai és egyéb környezeti viszonyokat figyelembe véve évtizedenként több ekkora, az állományt irtó esemény lép fel. Ezt már a madarak képtelenek kompenzálni” – világít rá Orbán Zoltán.