Halálos feketegomba-fertőzés: egyre nagyobb a baj Indiában

Már közel 9 ezren betegedtek meg Indiában mukormikózisban. A ritka, gombás fertőzést az elmúlt hónapokban elsősorban a COVID-19-ből felgyógyulóknál diagnosztizálták.

Indiában az elmúlt hónapokban nemcsak a COVID-19 járvány okozott gondot, hanem a gyógyulófélben lévő betegek és a koronavírus-fertőzésből már felépültek körében jelentkező mukormikózis, más néven feketegomba-fertőzés. Eddig körülbelül 9 ezer érintettről érkezett jelentés - írja a bbc.com. A mukormikózis alapesetben - vagyis normális életkörülmények között - nagyon ritkán fordul elő, halálozási aránya viszont igen magas, 50 százalék. Olyan súlyos szövődményekkel járhat, hogy néhány beteg életét csak a fertőzött szövetek, köztük a szem vagy az orr eltávolításával lehet megmenteni.

feketegomba-fertőzés
Mukormikózisban szenvedő beteg egy indiai kórházban, Pune városában. Fotó: Getty Images

Kik vannak veszélyben?

A koronavírus-járványban sokat tapasztalt indiai orvosok arról számoltak be a bbc.com-nak, hogy a mukormikózis jellemzően 12-18 nappal a COVID-19-ből való felépülés után jelentkezik. Eddig India legalább 15 államából jelentettek nagyobb számú, vagyis 8-900 közötti esetszámot. A helyzet súlyosságáról az indiai orvosok elmondták: a feketegomba-fertőzésben szenvedők ellátására újonnan megnyíló kórházi osztályok országszerte gyorsan telítődnek. Indore városában például az 1100 ágyas Maharaja Yeshwantrao kórházban a mukormikózisos betegek száma az egy héttel ezelőtti nyolcról szombat este 185-re ugrott. "Ráadásul a betegek több mint 80 százalékának azonnali műtétre van szüksége" - magyarázta a kórház vezető orvosa, VP Pandey, hozzátéve, hogy a feketegomba-fertőzéses esetek ugrásszerű növekedése azért volt meglepő, mert egy évvel korábban még csak néhány érintettet kellett ellátniuk. Úgy fogalmazott: ez mára lassan nagyobb kihívást jelent nekik, mint a COVID-19. Ha ugyanis a betegeket nem kezelik időben és megfelelően, akkor a halálozási arány akár a 94 százalékot is elérheti.

A koronavírus-járvány közepette többszörösére emelkedett egy alapvetően ritka, ám annál súlyosabb gombás fertőzés, a mukormikózis előfordulása. Lássuk, mit érdemes tudni a köznyelvben gyakran csak fekete gombaként emlegetett és rettegett kórokozókról. Részletek!

A helyzetet tovább nehezíti hogy a kezelés drága, és az ehhez szükséges gyógyszerekből hiányt szenvednek. Jelenleg a mukormikózissal diagnosztizált indiai betegek amfotericin B-t kapnak - egy gombák által okozott súlyos fertőzések kezelésére használt hatóanyagot -, amelyet intravénás injekció formájában nyolc héten keresztül minden nap beadnak nekik.

Cukorbetegség és szteroidok

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Több kisebb indiai tanulmány is készült a mukormikózisos betegekről. Összességében arra jutottak, hogy a betegek többsége férfi, akik már felépültek a COVID-19-ből. Legtöbbjük szteroidos kezelést kapott, és mindegyiküknek volt alapbetegsége, jellemzően kezeletlen cukorbetegség. Az egyik - négy indiai orvos által készített - tanulmányban több mint száz olyan koronavírusos beteg esetét vizsgálták, akik mukormikózisban szenvedtek. Közülük 83 volt cukorbeteg, 79 pedig férfi. Egy másik, mumbai kórházban végzett - 45 beteget vizsgáló - tanulmány is hasonló eredményt hozott. "A feketegomba-fertőzéssel küzdő betegek mind cukorbetegek voltak, vagy a kórházi felvételkor diagnosztizálták náluk a diabéteszt, és mindegyiküknek nagyon magas volt a vércukorszintje" - mondta Akshay Nayar szemorvos, aki számos beteget kezelt.

De mi is az a mukormikózis?

Ahogy arról korábban írtunk, a feketegomba-fertőzés igen ritka, és a fejespenészfélék rendjébe (Mucorales) tartozó gombafajok okozzák. Ezek általában mindenhol jelen vannak: a talajban, a levegőben, egyes növényekben, sőt, nem ritkán az egészséges emberek légzőszervének nyálkahártyáján is. Ám normális körülmények között ezek nem képesek elszaporodni. A legyengült immunrendszerű embereknél viszont, például széles spektrumú antibiotikumokkal kezelt rákbetegeknél, HIV-ben, vagy AIDS-ben szenvedőknél, cukorbetegeknél életveszélyes állapotot okozhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.