„A pánikroham során, a tünetek hatására azt gondolhatod, hogy veszélyben forog az életed. Ez nagyon ijesztő lehet, és hozzájárul az állapot fennmaradásához” – olvasható a Facebook-posztban, amely a Mélylevegő Projekt és a Volánbusz mentális egészséggel foglalkozó együttműködésének részeként született. Mint írták, ilyenkor nagyon fontos, hogy tudatosítsd magadban: nem vagy életveszélyben. A mielőbbi megnyugváshoz pedig az alábbi technikát ajánlják.
Ezért jó a grounding technika
A súlyos, fizikai tüneteket – például heves szívverést, mellkasi szorítást, gombócérzést a torokban, remegést, izzadást, hányingert vagy szédülést – okozó szorongás, illetve a pánikroham esetén jó szolgálatot tehet az úgynevezett grounding technika. Ez a módszer ugyanis segíthet átvészelni a kellemetlen, sokszor ijesztő, szívrohamra emlékeztető panaszokat.
Mi a közös a remegésben, a hányingerben, a hasmenésben és a térérzeti zavarokban? Az, hogy mindegyik jelentkezhet pánikroham esetén.
Így csináld!
A megnyugtató módszer alapja, hogy mély lélegzeteket veszel az orrodon át, majd a szádon kifújod a levegőt. Közben viszont fókuszálj a környezetedre, és nevezz meg magadban
- 5 dolgot, amelyet látsz;
- 4 dolgot, amelyet hallasz;
- 3 dolgot, amelyet meg tudsz tapintani;
- 2 dolgot, amelynek érzed az illatát;
- és 1 dolgot, amelynek érzed az ízét!
Ha így teszel, kevésbé uralkodik el rajtad a szorongás és a pánik, illetve hamarabb tudsz majd újra tisztán, higgadtan gondolkodni és szembenézni az aktuális problémákkal.