Így ismerhetjük fel az álhíreket

Az álhírek futótűzként való terjedése napjainkban is valós jelenség, amely nagy károkat okozhat. Ennek megelőzése és visszaszorítása érdekében fiataloknak szóló infografikákat és ezekhez is kapcsolódó, iskolai használatra alkalmas óraterveket állított össze az álhírekről a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH).

A közösségi média hatására egyre nagyobb méreteket ölt az álhírek, vagyis a valótlan, megtévesztő információk terjedése. Az alaptalan állítások kiszűréséhez jóval nagyobb médiaműveltségre lenne szükség, vagyis arra, hogy a tömegkommunikációból és az internetről nyert információkat képesek legyünk kritikusan kezelni.

álhírek, hírek, médiaműveltség, fake news
A médiaműveltség lehet a kulcs az álhírek elleni küzdelemben. Fotó: 123rf

Az álhírek elleni küzdelem az NMHH-nak is szívügye. Már régóta próbálják felhívni a figyelmet az álhírek felismerését is segítő médiaértés jelentőségére. Úgy vélik, a félretájékoztatással szembeni harcban - bár fontos szerepet játszanak a technológiai, szabályozási lépések -, a médiaműveltség fejlesztése továbbra is kulcskérdés marad.

Az álhírek mennyiségét és terjedését több szereplő befolyásolja: a médiatartalom előállítója, valamint a hírek közzétevői és továbbítói mellett meghatározó maga az értő, értelmezni tudó állampolgár is.

A helyes értelmezést tanítani kell

A témában elérhető edukációs lehetőségek bővítésére a Bűvösvölgy oktatói és az Urbanlegends.hu tényellenőrző oldal üzemeltetői fiataloknak szóló segédanyagokat készítettek. A cél, hogy a 10 és 18 év közötti fiatalok minél többet megtudjanak az álhírek típusairól, motivációiról, valamint megismerjék, hogy mi az álhír, miként működik, hogyan ellenőrizhető, és mitől számít megbízhatónak a közzétevő.

Az NMHH pedig - a felnőtt hírfogyasztók megszólításához - támogatott cikkek írására kért fel több olyan online híroldalt, amely szakmai, tematikus iránya miatt pontosan látja bizonyos típusú álhírek terjedésének logikáját. A cikkek híres álhíreseteket dolgoznak fel, amelyekben megtévesztő, alaptalan információk okoztak kárt a gazdaságban, a gyógyításban vagy mindennapos élethelyzetekben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Sebezhető olvasók

A kampány célja, hogy az említett anyagok segítségével a gyerekek és a felnőttek is jobban rálássanak saját "sebezhetőségükre", valamint ösztönzést kapjanak a tudatosabb tájékozódáshoz és hírmegosztáshoz . A Bűvösvölgy-központokat is üzemeltető NMHH-nak nincs hatásköre a megtévesztő online hírforrások ellenőrzésére vagy szankcionálására. De fontos céljuk, hogy minden egyéb, nem jogi eszközzel előmozdítsák a tudatos fogyasztói magatartást. Ezért hasznos információkkal és eszközökkel próbálják támogatni a hírfogyasztók tájékozottságát, hogy az állampolgárok tájékozottan járjanak el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra