Így pusztítja az emberiség az erdőket

Majdnem 10 millió hektárnyi vadon veszett oda az Egyesült Államokban 16 év alatt, az Amazonas vidékén pedig megháromszorozódott a kiirtott erdőterület az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest.

Az Egyesült Államokban csaknem 9,7 millió hektárnyi vadon, azaz emberi beavatkozás által nem érintett terület veszett oda 2001 és 2017 között. A pusztulás hátterében többek között a mezőgazdaság, az energiafejlesztés és a lakásépítés áll. Ennek következtében az ország még sebezhetőbbé vált a klímaváltozás hatásaival szemben - derül ki egy független jelentésből.

Furcsa megoldással mentik a magyar erdőket - részletek itt!

A tanulmány szerint 2030-ig az Egyesült Államok szárazföldi és óceáni területeinek minimum 30 százalékát kellene megőrizni természetes állapotában. Így ugyanis jó eséllyel elkerülhetőek lennének a klímaváltozás legsúlyosabb hatásai, valamint a vadvilág kipusztulását is meg lehetne előzni. A szakemberek szerint ennek teljesítéséhez szövetségi és helyi szinten is erősíteni kell a már létező környezetvédelmi irányelveket.

erdő, őserdő, esőerdő, erdőirtás, természetvédelem, klímaváltozás, emberi tevékenység
Egy hónap alatt 2255 négyzetkilométernyi erdőség tűnt el az Amazonas vidékén. Fotó: 123rf

Meg kell védeni a természetet

A kutatók a kőolaj- és földgázkitermelés, az útépítés, a lakásépítés, a mezőgazdasági termelés és az egyéb emberi tevékenységek hatásainak felbecsülésével próbálták meg kikalkulálni a természeti területek pusztulásának ütemét. Jelenleg az Egyesült Államok szárazföldi területeinek 12 százalékát teszik ki a nemzeti parkok, ősparkok és egyéb védett területek, míg az óceáni területek 26 százaléka élvez védelmet a kőolaj- és földgázkitermeléstől.

A tanulmány szerint az Egyesült Államok olyan korszakba lép, amelyben az eddigieknél sokkal jobban rá lesz utalva a természeti világ stabilitására a gazdasági fejlődés, a közösségek egészségének védelme és a klímaváltozás hatásainak kezelése tekintetében. Az emberi beavatkozástól mentes természeti területek hanyatlása az Egyesült Államok déli és középnyugati részén a legsúlyosabb, a városok, a földművelés, az utak, az erőművek és egyéb fejlesztések területi kiterjedésének növekedése miatt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Aggasztó az esőerdők helyzete

Megháromszorozódott a kiirtott erdőterület nagysága az Amazonas vidékén júliusban 2018 júliusához képest a brazil nemzeti űrkutatási intézet (INPE) előzetes adatai szerint. Az intézet műholdas megfigyelő rendszere 2255 négyzetkilométernyi erdőség kiirtását regisztrálta júliusban - ez a szám tavaly júliusban 597 négyzetkilométer volt. Az idén júliusban kiirtott erdőterület majdnem akkora, mint Luxemburg területe. Ez a legnagyobb mértékű havi erdőirtás, amelyet az INPE megfigyelő rendszere az elmúlt években regisztrált.

Az őserdők kiirtásával az emberiségnek is vége Brazíliában mindenfajta nemzetközi tiltakozás és a klímaegyezmények ellenére egyre nagyobb léptékben irtják az Amazonas-menti őserdőt. A részleteket korábbi cikkünkben olvashatja el!

Az Amazonas a világ legnagyobb esőerdője. A világ tüdejének is nevezik, mivel hatalmas mennyiségű szén-dioxidot nyel el. Brazília területén terül el az esőerdő mintegy 60 százaléka. Az erdőirtás felgyorsulásért környezetvédők és kutatók Jair Bolsonaro-t, a januárban hivatalba lépett új köztársasági államfőt hibáztatják. Úgy vélik, Bolsonaro bátorítja a fakitermelést és az állattartókat a térség gazdasági fejlesztése céljából.

Bolsonaro élesen bírálta a INPE által már korábban bemutatott adatokat, mert véleménye szerint azok pontatlanok és ártanak a dél-amerikai ország hírnevének. Az űrügynökség és független szakértők, valamint környezetvédők azonban megvédték az adatok pontosságát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra